נכתב ע"י אבינעם מיסניקוב


ביום הראשון של מלחמת ששת הימים תקף מבנה של שלושה מטוסי מיג 17 סוריים את קיבוץ דגניה א', מוצב בבית ירח וסכר על נהר הירדן. באותו זמן היה בפיטרול זוג מטוסי שחק של טייסת הסילון הראשונה שאותו הטיסו רס"ן עזרא דותן (בבן) וסרן נפתלי פורת. הבקרה הזניקה זוג נוסף שאותו הטיסו סרן אמנון ארד  (שחק 46) וסרן יפתח זמר.
 
לאחר ההמראה הפנה אותם הבקר לכיוון מזרח וכשהגיעו ליד צמח הבחינו בדותן ופורת הרודפים אחרי   שניים ממבנה המיגים שברחו כשהמבערים האחוריים שלהם פתוחים, והמיג השלישי טס במרחק של קילומטר לפניהם.
 
זמר צלל על המיג הקדמי ושיגר טיל שפריר מטווח 1000 מטר שלא פגע. הוא שיגר טיל נוסף אך זה לא יצא מנושא הטילים. זמר, שלמטוסו היתה תקלת קיזוזים ניסה להכניס את המיג המתמרן בחריפות לכוונת, ירה צרור שלא פגע ופינה את מקומו למס' 2 שלו אמנון ארד. זה טס מאחורי המיג ושיגר אף הוא טיל שפריר שלא פגע. בינתיים הצטרפו דותן ופורת ששיגר אף הוא טיל שגם הוא לא פגע. ארד צימצם טווח, ירה שני צרורות מתותחיו והמיג נפגע, התגלגל על גבו ופגע בקרקע.
 
ארד וזמר טיפסו לגובה 15,000 רגל במבער מלא ופיטרלו מעל לכינרת. לפתע זיהה ארד מטוס מיג נוסף שטס לכיוון צפון מזרח, השליך נתיקים וצלל מטה כשזמר אחריו. ארד צימצם טווח והטייס הסורי הבחין בו, ירד לגובה פני הקרקע, פתח מבער וביצע שבירות חריפות. ארד הכניס אותו לכוונת, ירה שני צרורות והמיג נדלק, טייסו משך מעלה ונטש אותו. המטוס התרסק והתפרק. זה היה עמוק בתוך השטח הסורי.
לייבסיטי - בניית אתרים