הפלת סמב”ד 41

פרטי המטוס:

דגם:סופר מיסטר B.2

יצרן :דאסו, צרפת

הטייס צבי רוזנברג יבדל”א בצילום על סולםם הטייס של סמב”ד 41 (באדיבות רענן וייס)

תיאור האירוע:

בתאריך 5 ביוני 67 נהרג סגן אלכסנדר ערמון מטייסת 105 כשמטוס הסמב”ד שלו מס’ זנב 41  פגע באדמה.

מתוך אתר איתור נעדרים:

” ערמון (קסטנבאום) אלכסנדר ז”ל היה טייס מילואים בטייסת סופר מיסטר ביום בו פרצה מלחמת ששת הימים, 5 ביוני 1967. מהלך הפתיחה של המלחמה נקרא מבצע “מוקד”, ובו תקף חיל האוויר את בסיסי חיל האוויר המצרי. מבנה המטוסים אותו הוביל ערמון (קסטנבאום) אלכסנדר ז”ל כלל את יעקב נבו ז”ל, צבע אומשוויף ועמירם מנור ז”ל. המבנה המריא בשעה 07:19 ויעדו היה בסיס כברית. מטוסי הסופר מיסטר טסו בגובה נמוך על מנת להימנע מגילוי מוקדם על ידי תחנות המכ”מ המצריות, וכשהגיעו סמוך לבסיס המצרי נסקו לגובה כדי להפציץ בצלילה את מסלולי השדה.

לאחר הפצצת המסלולים חזרו מטוסי הסופר מיסטר ותקפו את השדה, הן בצליפה כשהם משמידים על הקרקע בין 8 ל-10 מטוסים מצריים. תוך כדי הצליפות נתקלו המטוסים במטוס תובלה מצרי מדגם איל-14 והפילו אותו. לאחר שסיימו את התקיפה והתארגנו לחזרה לבסיסם נתקלו הסופר מיסטרים במטוס איל-14 שני והפילו גם אותו. תוך כדי החזרה יורטו הסופר מיסטרים על ידי שני מטוסי מיג-21 מצריים.

תוך כדי קרב אוויר התרסקו ערמון (קסטנבאום) אלכסנדר ז”ל ועמירם מנור ז”ל. יעקב נבו ז”ל וצבי אומשוויף שבו לבסיס חצור כבודדים.בתחקיר לאחר הטיסה מסר יעקב נבו ז”ל שבשעה 08:10 לערך, כשהיו 20 עד 25 קילומטר מזרחית לקנטרה, ראה את מטוסו של ערמון (קסטנבאום) אלכסנדר ז”ל פוגע בקרקע ומתלקח.

לאחר תום המלחמה אותר מקום ההתרסקות של ערמון (קסטנבאום) אלכסנדר ז”ל. בין המבקרים באתר היו גם מפקד הטייסת אהרון שביט, קצין מודיעין בשם יאיר ואיש הרבנות הצבאית רפאל לוי. בשטח לא נמצאו שרידים שיכלו להעיד על גורל הטייס. לא נמצאו סימני שרפה, אך גם לא סימנים לכך שהטייס נטש.”
 

שתפו את המאמר

מנוי
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות

מאמרים אחרונים

קטגוריות

ניוזלטר מרקיע שחקים

הירשמו לניוזלטר של מרקיע שחקים ותהיו הראשונים לדעת על מאמרים ועדכונים חדשים באתר!

תודה על הרשמתך
0
Would love your thoughts, please comment.x