התנגשות קורנסים 305 ו-310

פרטי המטוסים:

קורנס 305:

באדיבות רענן וייס

דגם: F-4E פאנטום II

יצרן: מקדוננל דגלס,ארה”ב

קורנס 310:

דגם: F-4E פאנטום II

יצרן: מקדוננל דגלס,ארה”ב

פרטי האירוע:

ביום 29 לדצמבר 1977 המריאה שלישיית קורנסים של טייסת 69 מרמת דוד לאימון קרב אויר מול זוג מטוסי בז של טייסת 133 מתל נוף. השלישייה הובלה ע”י מפקד הטייסת סא”ל אבשלום (אבשה) רום (פרידמן). במהלך האימון מעל שמי הגליל, התנגשו קורנסים 305 ו-310.

רני פלק, טייס קורנס 310, תיאר לבטאון ח”א את התאונה:

בניתוח אירועים שעשו לתאונה הזו, הגיעו למסקנה שאני כנראה הבנתי שהולכת להיות התנגשות, ממש שנייה לפני שהיא התרחשה. טסנו במהירות של כ-400 קשר, שזו מהירות עצומה. אני פשוט עצמתי את העיניים ומשכתי בסטיק. לכן, התנגשנו בצורה כזאת שאני נוטה עם האף כלפי מעלה והוא מקביל לקרקע, כלומר הוא פגע בחלק התחתון של המטוס שלי, מאחורי תא הנווט. נשמע ‘בום!’ נוראי שאי אפשר לתאר אותו. שני המטוסים, שטסו לפני-כן במהירות של 400 קשר, נעצרו בשמיים ונפלו למטה בחתיכות. הרופאים לא הבינו איך שרדתי את זה ועוד נשארתי בהכרה כל הזמן. כמובן שנפגעתי מהמכה, אי אפשר היה שלא, זו הייתה מכה אדירה בעוצמה של מעל 20 ג’י. המטוסים פשוט התפרקו לחתיכות. אנחנו נשארנו עם תא טייס ותא נווט ומאחורינו בערה אש. היה לי ברור שאני נהרג בהתנגשות הזאת.

כשעצמתי עיניים ומשכתי והרגשתי את המכה, היה לי ברור לחלוטין שאני מת. כשפתחתי את העיניים וראיתי שאין דם ואני חי, אוטומטית חשבתי לעצמי: יאללה, אני חוזר לנחיתה. אבל זה כבר לא היה מטוס, זו הייתה חתיכת מתכת שנופלת בשמיים עם אש מאחורה. ניסיתי לדבר עם הנווט ובמראות ראיתי מאחורה אש ועשן, צעקתי לו והוא לא שמע אותי, הקשר בינינו נותק. ניסיתי להזיז את הסטיק והוא זז בחופשיות, כאילו הוא לא מחובר לכלום. עוד פעם עברה בי לשבריר של שנייה המחשבה להנחית את המטוס אבל מיד חזרתי לעצמי. ראיתי שנהיה חם מדי והנווט לא עונה לי ופשוט משכתי בידית הנטישה והוצאתי את שנינו משם.


פלק ונווטו פלג נטשו בשלום. צוות קורנס 305, מפקד הטייסת אבשה רום והנווט סרן אביהו אכר, נהרגו בהתנגשות. לזכרם הוצב זנב קורנס 305 בצומת אחיהוד, מקום נפילת המטוס.

שתפו את המאמר

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on print

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

גלילה למעלה