תאונת יסעור 31

ראשון מסוקי היסעור בחיל האויר

פרטי המסוק:

דגם: S.65C-3 סי סטליון

יצרן: סיקורסקי, איסט הרדפורד,קונקטיקט, ארה”ב

מספר יצרן: 65-235

שנת יצור: 1969

תיאור האירוע:

יסעור 131, ראשון מסוקי היסעור שנקלטו בחיל האויר, היה במשימת “כתף” בגובה 6,500 רגל מעל לרכס ג’בל סחבה, מערבית לרפידים, ביום 12 באוקטובר 73. לפתע הורגשה טלטלה חזקה והמסוק התפרק באויר. שני ממפעילי מערכת ה”כתף” עפו החוצה, הפעילו את מצנחיהם והגיעו בשלום לקרקע וצוות המסוק, דוד מגל ואלעזר נחלון וכן המכונאי המוטס אברהם ארד וארבעה ממפעילי המערכת סרן שאול שוסטר (מפקד הצוות), סג”מ מנור ברוך, רזי דרויאן ואבי לזר, נהרגו בהתרסקות.

ועדת החקירה שקלה אך פסלה את האפשרות שטיל פגע במסוק, ומצאה שאחת מלהבי המסוק יצא מאיזון ופגעה בזנב. הועדה העלתה את האפשרות כי זה קרה כתוצאה מתקלה או כתוצאה מתפעול חריף .

סיפר טייס מטוס הנורד יהודה עפר:1

“ב-12 באוקטובר יצאתי לפטרול אלקטרוניקה-האזנה למכשירי קשר שנשאו טייסים (“רינה”), במטרה לכוון ולסייע למסוקים שטסים נמוך בחילוץ טייסים נוטשים בסיני, מערבית לרפידים.
הטיסה היתה במסלול סגור מצפון לדרום,על גבול האזור מוגן הטילים כפי שהיה ידוע למודיעין.כמה מיילים מערבית לנו ובכיוון מקביל, טסו מספר מסוקי יסעור במשימת ל”א מנגד. היה לנו קשר עין עם אחד מהם, ולפתע הוא נעלם. הבחנתי בעמוד עשן שחור וסמיך. הודעתי על כך לבקר,והוא הזניק מסוק מרפידים. המסוק אישר בתוך כמה דקות שהיסעור מרוסק על הקרקע ויש שני ניצולים. לאחר הנחיתה הסתבר לי שאחד ההרוגים הוא אלעזר נחלון, חברנו לקורס 68 ושכני לאוהל בקדם.

את עדותו של אחד מהניצולים אפשר לקרוא במאמר “האיש שצנח מיסעור” באתר זה.

הערות המערכת:

1.מתוך הספר “קורס טיס 68-חמישים שנה למלחמת יום הכיפורים”

תודתנו לאייל שוסטר על העזרה בפרטים.

שתפו את המאמר

מנוי
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות

מאמרים אחרונים

קטגוריות

ניוזלטר מרקיע שחקים

הירשמו לניוזלטר של מרקיע שחקים ותהיו הראשונים לדעת על מאמרים ועדכונים חדשים באתר!

תודה על הרשמתך
0
Would love your thoughts, please comment.x