הפלת אורגן 68

פרטי המטוס:

דגם:M.D.450  אורגן

יצרן:דאסו,צרפת

אורגן 68 בתקופת מלחמת ששת הימים.(ציור:רענן וייס)

פרטי האירוע:

ביומה האחרון של מלחמת ששת הימים יצא זוג מטוסי אורגן מטייסת 113 לתקוף מטרות סוריות ברמת הגולן.כשסגן דני שליידר,שהטיס את אורגן 68 שיגר רקיטות לעבר עמדות תותחים,נפגע מאש נ”מ שירו הסורים.שליידר הפנה את המטוס הבוער הביתה ותכנן לבצע נחיתת חירום אך נאלץ לנטוש את המטוס באיזור צומת גולני,ובהיותו באויר הפעיל את מכשיר ה”רינה” שבזווד המילוט שלו.

מסוק S-58 של טייסת החרב המתהפכת, שהטיסו הצוות יאיר בן שפר/אחייה השילוני, ושהיה בדרכו חזרה לרמת דוד לאחר שחילץ את סגן שאול גלבוע, טייס אורגן שמטוסו הופל באיזור כורזים, הופנה לעבר מקום הנטישה של שליידר והגיע לשם מיד כשהגיע לקרקע, העלה אותו והנחית את שני הטייסים ברמת דוד.

סיפר שליידר:1

“תקפתי עם רקטות טי-10. זה סוג חימוש שצריך לעשות ג’י שלילי כדי לשגר אותן. תקפנו מדרום לצפון בשעות הבוקר המוקדמות. השמש היתה מצד ימין שלי ולכן הסורים ראו אותי טוב. מעל תל אבו נידה נפגעתי מנ”מ. הייתי מאוד מרוכז בשחרור הרקטות ובהתחלה לא הבנתי שנפגעתי. ואז ראיתי שכל המנורות נדלקו לי. אמרתי לחץ שהכל אצלי נפתח ואני מושך שמאלה לכיוון מדינת ישראל.

בהתחלה שמואל חץ, המוביל, לא ראה אותי, אחר-כך אמר לי שאני גורר אחריי הרבה מטרים של אש ושאכבה מנוע. הייתי במהירות של 280 או 330 קשר. כיביתי את המנוע והתחלתי לדאות לכיוון רמת דוד. הבערה היתה בבטן המטוס. מעל צומת גולני נשבר לי ההיגוי ונטשתי בגובה 10 או 15 אלף. הייתי הרבה זמן באוויר תלוי על המצנח.

אנשי חיל האויר ליד שברי אורגן 68 (מקור: אתר “נעמוש”, צלם לא ידוע)

הערות המערכת:

  1. לאתר “נעמוש, הרמה הסורית, מלחמת ששת הימים”

שתפו את המאמר

מנוי
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות

מאמרים אחרונים

קטגוריות

ניוזלטר מרקיע שחקים

הירשמו לניוזלטר של מרקיע שחקים ותהיו הראשונים לדעת על מאמרים ועדכונים חדשים באתר!

תודה על הרשמתך
0
Would love your thoughts, please comment.x