הפלת אורגן 96

פרטי המטוס:

דגם MD-450 אורגן

יצרן:דאסו,צרפת

ציור: רענן וייס

תיאור האירוע:

במסגרת תקיפות המטס השני של מבצע “מוקד”, ב-5 ביוני 1967, עשתה רביעית מטוסי אורגאן של טייסת 113 את דרכה לתקיפת בסיס ח”א המלכותי הירדני במפראק. את המבנה, שהמריא מחצור בשעה 14:10 הוביל מפקד הטייסת – רס”ן יוסף סלנט באוראגן 96, מספר 2 היה סגן איתן בן אליהו, מספר 3 סגן מיכאל צוק ומספר 4 סגן עמי מנור – כולם חניכי קא”מ.

המבנה הופנה במקור לתקיפת שדה ביר גפגפה בסיני, וכשהיו בדרכם לשם שונתה המטרה והם הופנו למפראק. כל מטוס היה חמוש ב-2 פצצות 250 ק”ג ורקטות מדגם T-10.

לאחר ההפצצה והריקוט שנעשו בתוך אש נ”מ כבדה, נכנסו המטוסים בהוראת הבקר ליעף צליפה. לאחר שסיים סלנט את היעף, ובגובה 2 מטר מהקרקע, פגע פגז בגחון מטוס האורגאן שלו. הפגיעה גרמה לשבירת מוט ההיגוי. המטוס החל ל”הפיל כנף” וסלנט מיידית דחף את מקזז המאזנות, הרים את הכנף, ובעזרת מקזז הגובה הרים את האף. הוא הורה לבן אליהו ללוות אותו ושלח את יתר המטוסים חזרה לבסיס.

סלנט גרר את המטוס הפגוע לכיוון שטח ישראל. מול חוף עזה, ובטוסו בגובה 5000 רגל, איבד את השליטה בהגאים. הוא הנמיך מעל לים לגובה 2500 רגל, השליך את החופה ונטש. המטוס גלש לאיטו עד שהתרסק לים.

מסוק S-58 של טייסת 124 ובו מפקד הטייסת רס”ן אליעזר כהן והטייס יצחק שני הגיעו למקום הנטישה, שלו את סלנט מהים והנחית אותו בטייסת 113 עוד לפני שידעו שם שנטש.

שתפו את המאמר

מנוי
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות

מאמרים אחרונים

קטגוריות

ניוזלטר מרקיע שחקים

הירשמו לניוזלטר של מרקיע שחקים ותהיו הראשונים לדעת על מאמרים ועדכונים חדשים באתר!

תודה על הרשמתך
0
Would love your thoughts, please comment.x