תאונת טקסן 4X-HZR

פרטי המטוס:

דגם
:טקסן

יצרן:פליי סינת’זיס, איטליה

מספר יצרו:

שנת יצור
:2013

טיסה ראשונה בארץ:25.3.13

תיאור האירוע:

שלושה מטוסי טקסן המריאו ביום שבת, 1 ביוני 2013 ממנחת ראשון,ונחתו במנחת עין יהב. לאחר מכן המריאו למנחת שדה בוקר.כשהמריאו ממסלול 32  במנחת בדרכם חזרה ,כבה מנועו של הטקסן השלישי שהמריא 4X-HZR.הטייס ניסה להניע,וכשראה את הקרקע מתקרבת משך את הסטיק, החרטום התרומם גבוה, המטוס פגע בקרקע, ניתר, הזדקר ונחת בעוצמה על הקרקע.

הטייס ונוסעת שהיתה עימו נפגעו קלות מהרתמות. הטייס סגר את המפסק הראשי  והם נחלצו מהמטוס. המטוס נפגע קשות.כן הנסע הקדמי התכופף אל מתחת לגחון,מוט כן מסע ראשי שמאל התכופף וגנ”ל ציר הגלגל, חלקי המטוס התחתונים השתפשפו, מכסה מנוע עליון נשבר, להב של המדחף נשברה, מוטות תושבת המנוע קרסו והתכופפו, המנוע זז ממקומו, הרדיאטור וצנרת המים נפגעו, צינור הפליטה זז והתכופף, הכיסאות נסדקו, ספינר המדחף נשבר.

טייסי המטוסים האחרים חזרו על עקבותיהם כדי לסייע ואחד מהם דיווח לחוקר הראשי. לאחר חקירה ראשונית המטוס פורק והועבר ע”ג משאית למנחת ראשון.

מממצאי דו”ח החקירה של החוקר הראשי שפורסמו בתאריך 24 באוקטובר 13 עולה כי עקב הנדסת אנוש לקוייה בתיכנון מיקום ברז הדלק, העביר הטייס את הברז לפני ההמראה למצב “פתוח חלקית”, כתוצאה מכך לא הגיע מספיק דלק למנוע ולכן הוא כבה.

צוות החקירה גם קבע כי הטיס שגה  בהחלטתו לנסות ולהניע את המנוע מחדש בגובה נמוך, וכן שלמטוס היתה מהירות מספיקה לביצוע נחיתת אונס בטוחה קדימה.

שתפו את המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב print
מנוי
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות

מאמרים אחרונים

קטגוריות

ניוזלטר מרקיע שחקים

הירשמו לניוזלטר של מרקיע שחקים ותהיו הראשונים לדעת על מאמרים ועדכונים חדשים באתר!

0
Would love your thoughts, please comment.x