הפלת מיג 21 מצרי, 5.6.67

סרן דן סבר, סמ”ט ב’ של טייסת 101 ה הוביל במטוס שחק 77 שלישיה של הטייסת לתקיפת בסיס ח”א המצרי בביר תמדה שבחצי האי סיני,עם פתיחת מבצע “מוקד” ביום 5 ביוני 1967.טייסי המבנה האחרים היו סרן גורי פלתר וסגן יצחק פיר.

המטוסים המריאו מחצור כשהם חמושים בפצצות 500 ק”ג. הם טסו לעבר הים וחדרו לסיני בגובה נמוך כדי להתחמק מהמכ”מ המצרי. כשהגיעו למטרה,נכנסו בזה אחר זה ליעף הפצצה והטילו את פצצותיהם על המסלול. כשמשכו החוצה לכיוון צפון הבחינו בעמודי עשן שחור המיתמרים מבסיס ביר גפגפה שהותקף אף הוא ע”י מטוסי ח”א.

שחק 77 (באדיבות רענן וייס)
 
סבר הבחין במטוס תובלה מצרי מדגם איליושין 14 הטס לאיטו בגובה 3,000 רגל. הוא דיווח זאת לחברי המהנה וצלל לעברו .כשהיה במרחק כמה קילומטרים ממנו הבחין גם במטוס מיג 21 מצרי הפונה לנחיתה בביר תמדה. הוא דיווח זאת למבנה ופנה אחריו כשפלתר ופיר אחריו בשורה עורפית. זה היה מטוס שנותר ממבנה מטוסי מיג שהזניקו המצרים מביר גפגפה כדי ליירט את מטוסי ח”א התוקפים שם. 

כשהיה סבר במרחק של 600 מטר מאחורי המיג, סוגר טווח, מקטין מהירות  ומתכונן לחוץ על הדק התותחים,הבחין טייס המיג במטוס השחק שיושב על זנבו.הוא ביצע שבירה חזקה שמאלה ולאחריה פנייה הדוקה ולפתע נכנס המיג לסיחרור,הסתחרר פעמיים,פגע בקרקע והתרסק. ההפלה נרשמה לזכות הטייסת.

שתפו את המאמר

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on print

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

גלילה למעלה