עיט 342

פרטי המטוס:

דגם: A-4N סקייהוק

יצרן: מקדוננל דגלס,ארה”ב

מספר יצרן: 14505

מספר צי: 159808

תולדות המטוס:

נקלט בתאריך 11 ביוני 1976 בטייסת 110. לאחר זמן קצר הועבר לטייסת 149 בבסיס עציון. עם סגירת הטייסת כהכנה לקליטת מטוסי הכפיר הועבר לטייסת 140 בבסיס.

כשנסגרה זו הועבר לטייסת 116. שימש לתקיפה ולאימון בקא”מ.בתקופת שירותו בטייסת בוצע בו שינוי שבו הורכבה מערכת AN/ABS-19 ANGLE RATE BOMBING SYSTEM לתקיפה עם פצצות מונחות לייזר PAVEWAY 1/2 ופצצות גריפין של תע”א.עם סגירת הטייסת לקראת קליטת מטוסי הנץ הועבר לטייסת 102 בבסיס חצרים.

בטייסת זו שימש המטוס למשימות מבצעיות כגון תקיפה, הנרה ותדלוק באויר, וגם לאימון חניכי מגמת מתקדם קרב בביה”ס לטיסה. עם הזמן, במטוס בוצעו שינויים שכללו התקנת מציין לייזר בחרטום, וכן את החלפת מערכת הכינון חימוש/ניווט מדגם “קריסטל” של חברת “אלביט” במערכת תצוגה עילית של חברת VECTOP וכן התקנת מחשב משימה ובקרת אש מתקדם,ומערכת ניווט משופרת. השינויים במטוס בוצעו בטייסת תחזוקה בחצרים בעזרת קיטים שסופקו ע”י חברת “ראדא”.והפכו אותו לדגם “עייט משופר”.המטוס היה הראשון מ-3 אבי הטיפוס של השינויים וביצע את טיסת הניסוי הראשונה בדצמבר 2004.

עם קליטת מטוסי הלביא בביה”ס לטיסה והפיכתו למטוס האימון המתקדם של חיל האויר, ותום עידן העייט בחיל האויר,יצא המטוס משירות . מטס הפרידה של מטוסי העייט נערך בתאריך 13.12.15 .המטוס לא השתתף במטס.

שתפו את המאמר

מנוי
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות

מאמרים אחרונים

קטגוריות

ניוזלטר מרקיע שחקים

הירשמו לניוזלטר של מרקיע שחקים ותהיו הראשונים לדעת על מאמרים ועדכונים חדשים באתר!

תודה על הרשמתך
0
Would love your thoughts, please comment.x