תאונת צרעה 017

פרטי המסוק:

דגם: SA.321K סופר פרלון

יצרן: סוד אויאסיון, צרפת

מספר יצרן: 131

אוסף אוני’ הרוורד

תיאור האירוע:

חודש אפריל 1974 היה חודש של שיא במלחמת ההתשה עם הסורים שלאחרי מלחמת יום הכיפורים. מטוסי חיל האויר נשלחו לתקוף מקורות אש סוריים וגם הפילו מטוסי מיג ב-19 באפריל וב-29 באפריל. ב-19 באפריל גם התנגשו יסעור 035 ויסעור 43 בעת נחיתה במחניים.

במוצב החרמון הסורי (בשיא הגובה 2814 מ’) היה כוח של גדוד הצנחנים 202 שישב במובלעת במזרעת בית ג’אן והחזיק גם את שיא הגובה. לאור התנאים הקשים של השהייה במוצבים בוצעו סבבי החלפה בכל שבועיים כאשר הגדוד מעלה חיילים מהמוצבים במזרעת בית ג’אן למוצב בחרמון הסורי. אחד השיקולים לכך היה לצמצם נסיעות אל המוצב וממנו – המוצב והדרכים היו מטווחים באש ארטילרית שהייתה ברצף במשך כל חודשי השהייה במובלעת ובחרמון כל כלי רכב שנע בגובה זה פולט עשן שחור סמיך עקב המחסור בחמצן (בעירת דלק לא מושלמת) ולכן תנועתו נצפית ממרחק על הרקע המושלג. בשיא הגובה שהו רק טנקים בודדים ונגמשי M-113 של הצנחנים שהובילו את החיילים אל המוצב וממנו.

בשבת, 27 באפריל 1974 בוצע סבב החלפת כוחות: קבוצה מהפלוגה המסייעת של גד’ 202 שאבטחה את הציר אל שיא החרמון (הסורי) התכוננה להחליף את קבוצת החיילים מהפלוגה הצעירה. בעת התארגנות והעברת ציוד בין הכוחות נפל פגז ארטילריה סורי על הקבוצה המחליפה. נהרגו 8 לוחמים מהצנחנים ופצעו עוד אחדים.

מסוק צירעה מס’ 017 של טייסת 114 הוזנק לחלץ את הנפגעים שהוסעו לנקודת הנחיתה והמתינו שם. בעת גישה לנחיתה שהיתה שטוחה מחשש מהטילים הסוריים – כך לפי עדות חובש מפלוגת הצנחנים שהיה חלק מהכוח – המסוק הגיע עם רוח גב שטלטלה אותו . הוא צלל לעבר האדמה , הסתובב על צידו ,והרוטור הראשי פגע בסלע בדופן ההר וגרם להתרסקות מידית.שברי המסוק התדרדרו בואדי ומטעני חבלה שהיו בתוכו התפוצצו.

צוותו, הטייסים סרן גולן לוי וסגן עמית אמיר, המכונאים המוטסים סמל יעקב ברנהיים וסמ”ר יעקב רול, הרופא, רס”ן דר’ אחיקם אבני והחובש סמ”ר מאיר רוזנשטרוך- נספה בתאונה.

תודתנו לזאב גרינברג (גדוד 202) על עזרתו בהכנת המאמר

שתפו את המאמר

מנוי
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות

מאמרים אחרונים

קטגוריות

ניוזלטר מרקיע שחקים

הירשמו לניוזלטר של מרקיע שחקים ותהיו הראשונים לדעת על מאמרים ועדכונים חדשים באתר!

תודה על הרשמתך
0
Would love your thoughts, please comment.x