תאונת עיט 07

נטישה ראשונה של עיט בחיל האויר

פרטי המטוס:

דגם: A-4H סקייהוק

יצרן: דגלס, מפעל אל סגונדו, קליפורניה, ארה”ב

מספר יצרן: 13940

מספר צי: 155245

תיאור האירוע:

ביום 19 בפברואר 1969 הגיע מפקד בסיס רמת דוד אל”מ יעקב אגסי לטייסת 109 לטוס על מנת לשמור על כושרו המבצעי. המטוס שהוכן לו היה עייט 07. הוא הניע,הסיע לעמדת ההמראה והמריא.

כשהיה המטוס בגובה 200 רגל (61 מטר) לאחר קיפול גלגלים, נשברה להב בטורבינה של מנוע ה-J-52 של המטוס.המנוע החל לרעוד ולאבד דחף, ובתא הטייס נדלקו מנורות האזהרה.

המטוס החל לאבד גובה.אגסי החליט לנטוש, משך בידית ההפלטה ונטש את המטוס בשלום. המטוס התרסק בסמוך.

סיפר לנו משה טלמור:

ההמראה הייתה בפירט הראשון בבוקר על מסלול 33. מיד לאחר המראה נראתה אש מהמנוע שהלכה והתגברה. קצין במגדל הפיקוח דיווח לטייס והציע נטישה….אגסי פנה שמאלה בגובה נמוך וכשהיה בערך מעל “הסלוויץ”(בצידו הדרומי של תחילת 09) נראה להבה חזקה מהמטוס.

המטוס נכנס לאדמה באיזור הסלוויץ, אגסי נפלט. המצנח נפתח ולאחר 2 נפנופים בערך הגיע לקרקע…נעמד על רגליו ונופף שהוא בסדר למוביל המבנה שחג מלמעלה. הכבאים רצו לחלץ את אגסי ולכבות את הלהבות, אולם לא הצליחו להתקרב מפאת ההתפוצצוית של התחמושת שהייתה במטוס.

בתחקיר המאוחר יותר נתבקש הקצין במגדל לתאר את הנטישה שהייתה הנטישה של עיט הראשונה בחיל. הקצין הייתי אני.

שתפו את המאמר

מנוי
Notify of
guest

1 תגובה
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות
משה ט.
5 months ago

ההמראה הייתה בפירט הראשון בבוקר על מסלול 33. מיד לאחר המראה נראתה אש מהמנוע שהלכה והתגברה. קצין במגדל הפיקוח דיווח לטייס והציע נטישה….אגסי פנה שמאלה בגובה נמוך וכשהיה בערך מעל “הסלוויץ”(בצידו הדרומי של תחילת 09) נראה להבה חזקה מהמטוס. המטוס נכנס לאדמה באיזור הסלוויץ, אגסי נפלט. המצנח נפתח ולאחר 2 נפנופים בערך הגיע לקרקע…נעמד על רגליו ונופף שהוא בסדר למוביל המבנה שחג מלמעלה. הכבאים רצו לחלץ את אגסי ולכבות הלהבות אולם לא הצליחו להתקרב מפאת ההתפוצצוית של התחמושת שהייתה במטוס.
בתחקיר המאוחר יותר נתבקש הקצין במגדל לתאר את נטישה שהייתה הראשונה בחיל. הקצין הייתי אני.

מאמרים אחרונים

קטגוריות

ניוזלטר מרקיע שחקים

הירשמו לניוזלטר של מרקיע שחקים ותהיו הראשונים לדעת על מאמרים ועדכונים חדשים באתר!

תודה על הרשמתך
1
0
Would love your thoughts, please comment.x