עיטור העוז לרס”ן כוכב הס

עיטור העוז הוענק לרס”ן כוכב הס, קברניט מסוק S-58 מטייסת 124 על חילוצו של סגן יעקב זיק, טייס אורגן מטייסת 107 שנפגע מאש נ”מ ירדנית ונטש את מטוסו בשטח ירדן.

מספר הס בראיון לביטאון חיל האויר:

ביום השלישי למלחמה, 1 קרא לי מפקד הטייסת, אל”ם (מיל’) אליעזר (צ’יטה) כהן והודיע לי שעלי להישאר בשדה תימן ולפקד על ששת המסוקים שנשארו שם, בעוד השאר פונים לסייע בכבוש שארם א-שייח’. צ’יטה הוסיף שכדאי שננוח, כי מחר אנחנו עולים לסייע בכבוש רמת הגולן. הוא לא הספיק להתרחק הרבה וכבר התחילו לבקש ממני מסוקים לפינוי, לחילוץ ולהטסות למיניהן. בבוקר ה-7 ביוני החלטתי כי למשימה הבאה שתתקבל – אני יוצא. מספר שעות לאחר מכן, הגיעה הזנקה.
“קיבלתי הוראה להמריא מבאר-שבע לכיוון צפון-מזרח. סא”ל (מיל’) יעקב זיק נטש את האוראגן שלו באזור גשר אלנבי. כשעברתי מעל חברון הבחנתי בשיירות, אך לא זיהיתי האם מדובר בכוח ישראלי או ירדני. לפתע נפתחה לעברי אש מאזור קליה, בקצה הצפון-מערבי של ים המלח. שברתי מיד ימינה לכיוון מרכז ים המלח ומשם המשכתי צפונה. פתאום פיצוץ אדיר. הבנתי שפגז פגע במסוק”. לאחר הנחיתה הסתבר שנפגע מצרור של מקלע 0.5.

“בדקתי שהמנוע עדיין עובד וההגאים מגיבים. הכל כשורה. אבל ברגע הזה צעק המכונאי המוטס: ‘תנחת מהר, זורם דלק’! כל שחשבתי באותו רגע הוא שהטייס שמחכה לנו כנראה כבר לא רחוק מכאן. ידעתי גם שאין מסוק אחר שיוכל לחלץ אותו ולא הסכמתי להשאיר אותו בשטח. אם ניאלץ לבצע נחיתת אונס, לפחות נחכה איתו עד שיגיע מסוק חילוץ אחר. הבעיה היתה שלא ידעתי היכן הוא נמצא בדיוק. לשמחתי, עלו על הקשר שני מטוסי אוראגן, שהשתתפו עם זיק בתקיפה וכיוונו אותי: ‘עוד קצת ישר, תמשיך בכיוון. עברת אותו, חזור אחורה’. כשהסתובבתי ראיתי אותו פתאום, מתכופף ואוחז בתרמיל. הוא טיפס לראש הר כדי לברוח מההמון שדלק אחריו ממחנה הפליטים כראמה. נחתתי על-ידו והוא קפץ פנימה כשמאחור עוזרים לו להיכנס למסוק. שניות ספורות לאחר שהמראנו, שמעתי שוב פיצוץ. שריונית ירדנית שהצטרפה למרדף אחרי זיק, החלה להפגיז. חמקנו ברגע האחרון.

“שני האוראגנים הודיעו לי שישמרו על המסוק מפני מטוסי יירוט ירדנים. טיפסתי לאלפי רגל, גבוה למדי בשביל מסוק וטסתי ללוד, שהיה בסיס האם של זיק. כשירדתי מהמסוק, ראיתי שמיכל הדלק, הלהב, בטן וגוף המסוק מחוררים. השארתי אותו שם וחזרתי לתל-נוף”.
הערות המערכת:

1
. מלחמת ששת הימים

שתפו את המאמר

מנוי
Notify of
guest

1 תגובה
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות
משה הס
משה הס
2 years ago

בהחלט ראוי לעיטור העוז. כוכב. הפגנת עוז, נאמנות ועקשות-חדורת מטרה למען הצלת חיים. תוך סיכון עצמי וקבלת החלטות קשות ברע אמת. מי ייתן ונלמד לדבוק בדרכך. מעריך מאד, נכדך.

מאמרים אחרונים

קטגוריות

ניוזלטר מרקיע שחקים

הירשמו לניוזלטר של מרקיע שחקים ותהיו הראשונים לדעת על מאמרים ועדכונים חדשים באתר!

תודה על הרשמתך
1
0
Would love your thoughts, please comment.x