ביצוע למופת – על עירנות, מסירות ויוזמה

על פי ראיון עם רס”ן איתי שטראוס, 2012;

ספטמבר 2004. מסוק יסעור הגיע מפריסת אימונים ברומניה לאחר טיסה ארוכה. הקברניט הוריד את כן הנסע לקראת נחיתה בתל-נוף, הגלגלים ירדו, אולם גלגל ראשי ימני לא ננעל במצב “מטה”.

הטייסים ניסו אפשרויות שונות, כולל טלטול המסוק. הקברניט ניסה לרחף בגובה נמוך מעל רחבת הטייסת כדי שהמכונאים ינסו לנענע את הגלגל, אולם הנורה האדומה נשארה דולקת.

בינתיים עלה רעיון להנחית את המסוק על מצע של מזרונים. לאחר שעה ארוכה בה המשיך המסוק לחוג מעל הבסיס הגיעו שתי משאיות עמוסות מזרונים מהאפסנאות, הקברניט ניסה לנחות בזהירות על המזרונים אולם הסיכון היה גבוה מדי והרעיון ירד מן הפרק. גם הניסיונות לנחות על כרית אוויר לא הבטיחו נחיתה בטוחה. הזמן הלך והתמשך והמסוק באוויר ללא יכולת לנחות.

הדלק החל לאזול והאפשרות היחידה היתה לתדלק את המסוק ממיכלית. הקברניט ריחף בגובה נמוך מעל מכונית התדלוק, וטכנאי הושיט את פיית התדלוק אל המסוק ותדלק אותו. זה היה לכל הדעות מבצע מסוכן אך הכרחי.

קרבה כבר שעת סיום העבודה ביא”א 22 (יחידת האחזקה האווירית). צוות בן ארבעה טכנאים מתחום הנדסה ביא”א 22 שנכח בניסיונות הכושלים להנחית את המסוק, הגה מיוזמתו רעיון מקורי: תכנון וייצור מהיר של מקבע שיורכב על כן-הנסע. תוך זמן תכנן הצוות, תוך חישוב ראשוני גס של חוזק ומשקל, מקבע עשוי מתכת, כל החישובים והתכנון אושרו טלפונית ע”י סא”ל חיים כהן, ראש תחום הנדסה ביחידה, ששהה אותה עת במפקדת חיל האוויר בתל-אביב. המקבע יוצר במהירות במסגריית היחידה.

אין לשכוח שכל הנעשה קורה בזמן שהיסעור מרחף האוויר ללא כל אפשרות לנחות. הצוות ביצע תרגול על מסוק במוסך, במהלכו הרכיב את המקבע, ולאחר שנמצא מתאים מיהרו הארבעה אל המסלול.

המסוק ריחף בגובה נמוך,לאחר טיסה וריחוף של שבע שעות באוויר ו-45 דקות שעברו מאז הגה הצוות את הפיתרון, עמדו ארבעת הטכנאים מתחת ליסעור המרחף באוויר, קבעו את המקבע – נועל המתכת, על משכך כן הנסע, חיזקו את הברגים והמסוק נחת בשלום.

המקבע מורכב על כן הנסע של היסעור

שמונה שנים לאחר המקרה סיפר רס”ן איתי שטראוס: “לאחר שחיזקנו את הברגים עמד היסעור לנחות, היה מתח עצום, הוא הנמיך באיטיות, הגלגלים נגעו במסלול, צפינו בנשימה עצורה כיצד הגלגלים מתייצבים על הקרקע, זהו. הוא נחת.”

ראש להק ציוד תא”ל זאב שניר העניק לצוות המצטיין: רס”ן אבי מרגלית, סרן איתי שטראוס, רס”ב אבי לוי ורנ”ג יוסי קשמא, תעודת ביצוע למופת על גילוי עירנות, מסירות ויוזמה. 

שתפו את המאמר

מנוי
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות

מאמרים אחרונים

קטגוריות

ניוזלטר מרקיע שחקים

הירשמו לניוזלטר של מרקיע שחקים ותהיו הראשונים לדעת על מאמרים ועדכונים חדשים באתר!

תודה על הרשמתך
0
Would love your thoughts, please comment.x