ממגידו לצפת

המסמך שלהלן מתאר טיסה לצפת מיום שישי ה 20 באוגוסט 2004

הקדמה

אומרים שמגידו, תנאים סביב לה. לכן מזה מספר שבועות שמתי לי ליעד לצאת מעמק יזרעאל צפונה ולגלות את התנאים שמעבר להרי נצרת.

כמטרה בחרתי לי את הישוב הררית, 30 ק”מ בכיוון °024 ממגידו.

(מאז שקניתי את ה iPAQ אני מקפיד שלכל טיסה תהיה מטרה מוגדרת מראש ומסומנת במכשיר.)

אלא שלצאת מעמק יזרעאל בקיץ זה עניין כלל לא פשוט. הנחתי שהרי נצרת יפיקו טרמיקות שאינן מצויות בעמק, אך הנחה זו התבדתה פעם אחר פעם. בכל נסיון הייתי מוצא עצמי מחפש טרמיקות מעל לעיר בגובה של 2500 ללא הצלחה ויותר מפעם אחת מצאתי עצמי עוזב את אזור מגדל העמק בגובה 1800 רגל ומתגרד לכיוון מגידו. פעמיים הגעתי בקושי לעם הרוח בהקפה צפונית ימנית לנחיתה. גם ביום שישי האחרון לקחתי את ה GHC והחלטתי לצאת לכיוון הררית, אלא שהפעם מעבר נצרת וההגעה אל היעד היו קלים יחסית אז החלטי להמשיך הלאה אל צפת. הנה הפרטים.

המטרה – מגדל המים בהררית

בעת ההמראה ה GPS עדיין לא זיהה את הלוויינים, רק דקות ארוכות אחרי הניתוק הצלחתי להפעיל אותו, ורק אז יצאתי למשימה.(השעות בקובץ ה GPS הן לפי זמן גריניץ’, לשעון ישראל הוסיפו שעתיים.)

בשעה 11:03 לערך עזבתי טרמיקה באזור מגידו בגובה של כ 4200 רגל וטסתי צפונה לכיוון מגידו.שבע דקות אחר כך הייתי בגובה של כ 3200 רגל, מעל כפר החורש, ישוב קטן בראש ההר ממערב לנצרת. עד לכאן הגעתי פעמים רבות בשבועות האחרונים אך תמיד נפלתי וחזרתי. לכן פסיכולוגית הייתי חייב לתפוס עוד קצת גובה לפני שאמשיך הלאה. עוד חמש דקות נוספות של סיבובים בטרמיקה והגעתי לגובה 4600 רגל, מכאן הרגשתי חופשי להמשיך. ה iPAQ מחשב שהרוח היא 13 קמ”ש מכיוון °275 – מידע חשוב, שעוד יציל אותי מנחיתת חוץ בהמשך הטיסה.

בין נצרת להררית היתה סדרה של עננים שאפשרה לי להתקדם תחתם בביטחון. עצרתי פעם אחת נוספת כדי לטפס בטרמיקה ובשעה 11:29, 26 דקות מאז היציאה ממגידו, הסתובבתי מעל מגדל המים של הררית חזרה אל מגידו.בדרך דרומה הרהרתי שכל כך הרבה פעמים ניסיתי להגיע לפה, אז למה לחזור כל כך מהר למגידו. במזרח יכולתי להבחין בלא מעט עננים באזור צומת גולני, צלמון וצופנה אז החלטתי להמשיך הלאה אל צפת.

מגרד אנטנות בהר כנען

טיפסתי לגובה של כ 4800 רגל מעל מזרח בקעת בית נטופה ואז יצאתי מזרחה אל עבר הכביש המחבר בין צומת גולני וצומת עמיעד. מעל לכביש, אפשר היה להבחין ברחוב של עננים. באזור צלמון, גובה 4600 דיווחתי לפלוטו והוא הפנה את צומת ליבי לצסנה שחצתה בנתיב מתחתי מערבה. משם התקדמתי בקו ישר ובזהירות אל עבר צפת. בשעה 12:00 נמצאתי בגובה 4500 רגל מעל לבתים של צפת. בראש התחילו לרוץ מחשבות על נחיתה בראש פינה אז המשכתי הלאה אל מעל לאנטנות של הר כנען, שם אוכל לנסות לטפס תוך כדי שמירה על קשר עין עם המסלולים של מחניים. גבוה מעלי השמיים היו מכוסים בשכבה מרשימה של עננים שכיסו את כל אזור צפת, הר כנען והמירון. בסיס הענן היה בוודאי באזור ה 5000 – 6000 וניסיתי לתפוס טרמיקה שתביא אותי לשם כדי שאוכל לצאת חזרה למגידו.

דקות ארוכות הסתובבתי מעל לאנטנות של הר כנען. בכל פעם טיפסתי מעט ונפלתי חזרה. היה לי ברור שלא הרחק משם ישנה טרמיקה אדירה שיוצרת את העננים הללו, אך לא הצלחתי למצוא אותה. טסתי הלוך ושוב לאורך המורדות המזרחיים של הר כנען ומעל לאנטנות אך ללא הועיל. רציתי להכין אופציה של נחיתה בראש פינה וביקשתי מפלוטו שיעביר אותי לערוץ, אלא שהבקר אמר לי להשאר על פלוטו.

25 דקות הסתובבתי בחיפוש אחר טרמיקה, כאשר אני יודע שבכל דקה שעוברת התנאים בדרך הביתה הולכים ונחלשים. בכיוון דרום יכולתי להבחין בעננים מעל כרי דשא וטבריה, אך בכיוון של נצרת לא היה דבר. לבסוף פלוטו העביר אותי לתדר ראש פינה, אך הללו הודיעו לי שהשדה סגור לפעילות דאיה עד לשעה 14:30 ושעלי להקפיד ולהישאר ממערב לצפת.

לא רציתי לחצות את צפת מערבה מחשש שאאבד גובה ולא אוכל לחצות חזרה לראש פינה אז טסתי דרומה אל מעל הבתים הדרומיים של העיר. שם מצאתי טרמיקה שהביאה אותי לגובה של כ 4800 רגל. זה בהחלט לא היה מספק, אך בהתחשב בזה שאף אחד לא מחכה לי בראש פינה החלטתי לנסות את מזלי ולצאת חזרה לכיוון מגידו.

פרשת דרכים בצלמון

עזבתי את צפת דרומה לכיוון צלמון, מדפים למצב 1- ומהירות של 80 מי”ש לפחות. מדי פעם האטתי כאשר הווריומטר הראה מעט אופטימיות. מעין ניסיון לטוס על פי מק’רידי ללא טבעת (הגיע הזמן שנתקין טבעת מק’רידי בדאון הזה). כ 12 דקות אחרי היציאה מצפת פגשתי את אורן גילת בגובה 4200 רגל מעל צלמון. אורן היה עם ה GDT. הוא יצא אחרי וכבר לא היו תנאים כדי שימשיך צפונה. עתה שנינו היינו יחד עם רצון אחד – לחזור הביתה. רחוק מלפנים אפשר היה להבחין ברחוב של עננים שרץ ממזרח למערב, מעבר לנצרת. אלא שהרחוב הזה היה רחוק מידי ועד אליו השמים נראו נקיים לחלוטין.

אורן הבחין במספר עננים באזור צומת גולני והחליט לפנות בכיוון. אני נזכרתי בעצה שנתן ל G Dale, המדריך שלי ב Omarama שאמר שלא כדאי לסטות בשביל טרמיקות מעבר ל 10 מעלות מהנתיב. אמנם יש עננים בצומת גולני, אך טיסה אל הצומת תרחיק אותי ממגידו, ועוד במורד הרוח. החלטתי להמשיך בקו ישר אל מגידו. לכל היותר אנחת בבקעת בית נטופה. כבר הייתי מוכן לכך.

טיסת Ridge בבית רימון

המשכתי במהירות גבוהה ובמדפים 1- הישר לכיוון מגידו. מלפנים יכולתי להבין בענן קטן שנדמה היה שנמצא מעל הר תרען. כל הדרך הנמכתי והנמכתי, עברתי מעל הר תרען והגבעות שמסביב לו אך לא הרגשתי דבר. התחלתי לסרוק את השדות שבבקעה אך לצערי גיליתי שכולם חרושים בכיוון צפון-דרום. לא טוב לנחיתת חוץ ברוח מערבית. לא היה טעם להמשיך דרומה והחלטתי להתרכז במציאת טרמיקה מעל לרכס של תרען ובית רימון. מכיוון שידעתי שהרוח היא מערבית, קיוויתי שהקצה המערבי של הרכס יקפיץ איזו טרמיקה. טסתי מעל הרכס מערבה עד הקצה, שם הרגשתי טרמיקה קלה והתחלתי להסתובב.

תוך כדי הסיבוב נזכרתי שלרוח יש רכיב צפוני קל, ולכן יכול להיות שדווקא המורדות הצפוניים יעבדו. טסתי חזרה מזרחה לאורך המורדות הצפוניים של הרכס מבלי לאבד גובה. מימן יכולתי להבחין בסלעים שבראש ההר. משמאל כבר בחרתי לי שדה לנחיתה בבקעת בית נטופה. הייתי בגובה 2000 כאשר אורן הודיע לי בקשר שהוא הצליח לטפס באזור צומת גולני. פתאום, כאילו בהשפעת איזו השגחה עליונה, עילוי הרידג’ הקל הפך לטרמיקה חזקה ויציבה ומעלי התחיל להתפתח ענן.

רק לא לגרד את נצרת

אותה הטרמיקה של בית רימון היתה יציבה ונעימה ןהביאה אותי במהירות לגובה של מעט למעלה מ 3800. עתה המטרה היתה לחצות את הרכס של נצרת.

בשלב זה לא יכולתי לחשוב על הגעה למגידו, אבל לפחות רציתי לדלג חזרה לעמק יזרעאל. אם כבר לנחות בחוץ אז עדיף כמה שיותר קרוב למגידו. מכיוון שלא היה לי שפע של גובה העדפתי לטוס בדרך הקצרה דרומה, בניצב לקו הרכס, ולא באלכסון אל עבר מגידו. טיסה לכיוון מגידו היתה מביאה אותי אל מעל לב העיר נצרת בגובה מגבלתי ואולי אף מסוכן. עברתי את נצרת ממזרח בגובה של כ 2300 ובחרתי לי מעבר בין הפסגות שיביא אותי מעל לעמק בגובה בטוח. עתה, כשאני בוחן את רישומי ה GPS אני יודע שהיה לי מספיק גובה, אבל בזמן הטיסה האדמה נראתה הרבה יותר קרובה.

הגעתי אל עמק יזרעאל בגובה 2000 מעל לכפר אכסל. עתה היה מעלי אותו רחוב של עננים שהבחנתי בו עוד מאזור צלמון. בעודי מוצא טרמיקה שתביא אותי אל העננים שמעתי שאורן מדווח שהוא בגובה 5000 מעל טבריה. עזבתי את הטרמיקה בגובה בטוח וגלשתי הביתה למגידו. ב 13:20 נחתתי.

תמה טיסה נפלאה.

שתפו את המאמר

מנוי
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות

מאמרים אחרונים

קטגוריות

ניוזלטר מרקיע שחקים

הירשמו לניוזלטר של מרקיע שחקים ותהיו הראשונים לדעת על מאמרים ועדכונים חדשים באתר!

תודה על הרשמתך
0
Would love your thoughts, please comment.x