הצבת ה”מסרשמיט” בחזית מבנה טייסת 101 בשנת 2021

תמונות: עודד מרום

על הספר ‘הרפתקה בטייסת’, מסדה. 1980

בשנת 1962, לאחר שנפרדה ממטוסי ה’מיסטר’ (שעברו לתל-נוף), זכתה טייסת 101 בבניין חדש לקראת קליטת מטוסי המיראז’ בחצור. הבניין המרווח ובו קומה תת-קרקעית שנועדה לחדרי מבצעים של גף הטיסה והגף הטכני, הוקם קרוב לעמדת ההמראה של מסלול 23. בחזית הבניין הוקם עמוד אבן ועליו הציבו את מטוס המסרשמיט העתיק, מטוס הקרב הראשון של חיל האוויר ששרת בטייסת 101 במלחמת העצמאות. המסרשמיט הזקן קידם את פני הבאים לבניין הטייסת, וזכה לצפות במטוסים החדישים שחלפו על פניו בדרכם אל מסלול ההמראה. הוא היה תזכורת דוממת להתקדמות הטכנולוגית של חיל האוויר שלנו. ממטוס מיושן בוגר מלחמת העולם השנייה, היה במסרשמיט מטוס הקרב שלנו בשנת 1948 – ותוך 14 שנים עברה הטייסת להטיס את המיראז’, מטוס קרב דור מאך- 2.

ילדי משפחות אנשי צבא הקבע שגרו בשיכון המשפחות בבסיס, נסעו יום יום באוטובוס הצבאי אל בית הספר במושב אורות או בבאר-טוביה, ובדרכם אל בית הספר שלחו מבטים סקרניים אל המטוס הישן שהוצב על העמוד כמו ציפור גדולה שנחתה כדי לנוח על כלונס. רובם ידעו את קורותיו של המטוס העתיק, ואני בטוח שאחדים מהם שאלו את עצמם האם יוכל לטוס שוב אי פעם. מחשבות מסוג זה עברו גם בראשי לא פעם.

עודד מרום ליד עמוד האבן ועליו מטוס המסרשמיט המקורי, ליד מבנה טייסת 101 בבסיס חצור

לאחר מלחמת ששת הימים מוניתי לפקד על הטייסת, ובין שלל המשימות והעול שרבץ על כתפיי בשלוש השנים של מלחמת ההתשה, מצאתי מדי-פעם כמה דקות כדי לטפל בטיפוח סביבת הגינה בה הוצב עמוד האבן ועליו המסרשמיט. כשהסתכלתי על גוף המתכת הרובץ על עמוד האבן נחמץ ליבי. ראיתי בו גוף שזועק להתרומם לאוויר. הפרופלור שלא סבב והכנפיים שלא נעו היו סמל לשיתוק, דממה. במוחי זעק קול קטן: המטוס הזה צריך לטוס. הציפור הזו מקומה בשמיים ולא על מצבת אבן. מובן שידעתי כי האוטופיה הזו, הרעיון הנפלא הזה אינו ניתן ליישום מכל בחינה. ואולם לעיתים קרה שקול קטן אחר אמר לי: אם אתה משפץ מכוניות בנות 30 שנה, אפשר לפחות לכתוב על המסרשמיט סיפור מעניין. כך נולד בשנת 1968 הסיפור לפיו טס המסרשמיט באוויר, סיפור שהפך לספר ושמו ‘הרפתקה בטייסת’ שראה אור בשנת 1980 בהוצאת ‘מסדה’.


תוך זמן קצר הפך הספר לרב-מכר, מן הסיבה שבאותן שנים חסרו ספרים או אמצעים שישמשו מודל-תרבות לנוער שוחר תעופה. הוזמנתי על ידי הוצאת הספרים ‘מסדה’ לשאת דברים ולתאר את האירוע המדהים המתואר בספר, בפני תלמידי בתי ספר ברחבי הארץ ובאולם הכניסה של בית ההוצאה ברמת-גן.

לפני מספר חודשים, לאחר כארבעים שנה מאז ראה הספר אור, פגש אותי אדם חובב תעופה והציג את עצמו בהתלהבות כאחד מן הילדים הרבים ששמעו אז את דבריי באחת מן הפגישות שלי עם נוער בשנת 1980. פגישות דומות חוויתי לא אחת במהלך השנים.

אני יכול לשער כי רבים מקוראי הספר ‘הרפתקה בטייסת’ ידעו כי הסיפור הוא הזוי, ואולם כנראה ראו בסיפור הזה מקור לפרץ של רגשות שדחף אותם, לימים, למקצוע הטיסה. חלקם הפכו לטייסים בחיל האוויר ואחדים אף הודו בפניי על כך שהסיפור פתח בפניהם עולם שלם. לא פעם שאלתי את עצמי, מה הפך את הספר למודל-תרבות. באילו נימים וקצות עצבים נגעתי בקהל הקוראים, בעיקר הצעירים שבהם.

הכמיהה לטוס היא מטבעו של יצר האדם; החלום לעוף באוויר כמו ציפורים החל בסין העתיקה עם הפרחת עפיפונים לפני כ-2500 שנים, ובא לידי מימוש לפני כמאה ועשרים שנה (1903) עם הטיסה ההיסטורית של האחים רייט בארה”ב. סיפורים ואגדות על כיבוש השמיים (דדלוס ואיקרוס ואחרים) ביטאו מאז ומעולם הרפתקה מסעירה ששבתה את ליבם של בני נוער ומבוגרים.

הסיפור בספרי ‘הרפתקה בטייסת’ נסוב על הפגנת עצמאות, נחישות, סקרנות, שאפתנות, שיתוף פעולה, ואומץ של נערים, וכבש את ליבם של ילדים ודור של וותיקים. במהלך העלילה עשיתי שימוש בנתונים טכניים, ובאירועים היסטוריים בקורות מלחמת העצמאות ומדינת ישראל בשנותיה הראשונות.השילוב של כל אלה יצר עלילה סוחפת, שהיתה דוגמה ומופת לדורות רבים של בני נוער, לימים טייסים ולוחמים בחילות אחרים.

על הסרט ‘הרפתקה בשחקים

כרזת הסרט

לפני כעשר שנים, הגיע אלי בחור צעיר ונחמד ובידו הספר ‘הרפתקה בטייסת’ שכתבתי בשנת 1980. האיש הצעיר ושמו ליאור חפץ, התעניין ברכישת הזכויות לעריכת סרט בהשראת העלילה המופיעה בספר. זה קרה לאחר כשלושים שנה מאז שיצא הספר לאור בהוצאת ‘מסדה’ ואזל מן השוק.

חסר מאפיין alt לתמונה הזו; שם הקובץ הוא oded-and-lior.jpg
עודד מרום וליאור חפץ ליד המסרשמיט במוזיאון חיל האויר, אותו מטוס שהיה על עמוד האבן בטייסת 101

העלילה שתוארה בספר סחפה בזמנו את הנוער בארץ, והספר זכה להתעניינות רבה. מובן שלא היה לי כל עניין לקחת אפילו שקל אחד מאיש צעיר שנחוש להחיות מחדש את הסיפור הישן הזה.במשך כעשר שנים טרח הבחור, שהפך בינתיים לבמאי ותסריטאי, ליצור סיפור עלילה שיתאים לרוח הזמן ולנוער של ימינו אלה. רק לפני כשנתיים (בקיץ 2019) לבש החזון עור וגידים. בחברת ההפקות שאימצה את התסריט החדש, החלו בהפקה ממושכת ומסובכת שכללה ליהוק שחקנים, מציאת אתרי הסרטה, ובניית מטוס מסרשמיט בגודל אמיתי, קשה להאמין, בניית מטוס (אמנם עשוי עץ) יש מאין.

בתמונות ניתן לראות מעט מהיקף העבודה העצומה שהושקעה בבניית גוף המטוס מעץ, ציפויו בדיקט והחלקתו בגבס, השלמת חלקים, עיצוב תא הטייס, פרופלור מסתובב ועוד.


עם משחק מצוין של נערה ונער, ועבודת אנימציה מרהיבה של מטוסים באוויר, עלה בקיץ 2019 סרט הקולנוע ‘הרפתקה בשחקים’ על מסכי הקולנוע וחשף נקודת זמן היסטורית בקורותיה של המדינה ושל טייסת 101.

חברת ‘יונייטד קינג’ בבעלות משפחת אדרי השקיעה אמצעים בפרסום הסרט, במהלכם נבנה, כאמור, דגם של מסרשמיט יפהפה בגודל טבעי, ולאחר השלמת הצילומים הוצב בכיכר שליד סינימה-סיטי ברמת השרון.הסרט נחל הצלחה רבה, בהיותו יחיד בז’אנר של סרטי תעופה מתוצרת ‘כחול-לבן’, והלהיב את הצופים ברגעים של הרפתקאות נעורים, חלומות מתממשים, נחישות ותושיה, וגם מעט אהבה ורומנטיקה.

דגם המסרשמיט שנבנה לצורך צילומי הסרט מוצב בכיכר שלפני מתחם הסינמה סיטי בגלילות

לאחר שנה בה עמד המסרשמיט בכיכר, חשוף לתלאות מזג האוויר של החורף, הבחנתי בסימנים של קריסת מבנה המטוס ופגמים בצבע. פניתי לחברת ההפקה בבקשה לתרום את המטוס לטייסת 101, שם יזכה לשיפוץ שיעניק לו חיים חדשים, ימצא בית חם ואוהב, וישמש מזכרת מתקופת מלחמת העצמאות.

גב’ לירון אדרי, מנהלת ההפצה של חברת ההפקה השיבה לי בחודש מאי 2020 במכתב …” חברת סינמה-סיטי ישמחו להעביר את המטוס לטייסת 101 ויבקשו להוסיף כיתוב על טבלה שהמטוס נתרם לזכרו של מר ליאון אדרי…”

הודיתי והבטחתי לגב’ אדרי שבקשתה תכובד עם הצבתו של המטוס במשכנו החדש.

בחודש יולי 2020 החל מבצע פירוק המסרשמיט שנוהל ביד מקצועית בידי חברנו יעקב סלע, מכונאי מחונן ובעל ניסיון במקרים דומים.

יעקב מצא כוח אדם מיומן וגייס אמצעי הובלה ושינוע, כולל תיאום עם המשטרה וגורמים נדרשים אחרים.התרגשתי להיות שותף בפרוק המטוס, אירוע היסטורי, וליוויתי במבט ובדמעה את המטוס בדרכו דרומה, אל בסיס חצור.

המטוס עושה את דרכו לאחסנה בבסיס חצור

במשך שנה שלמה שכן המסרשמיט במבנה תת-קרקעי בבסיס חצור והמתין ליום בו יוצב שוב מול בניין הטייסת. בחודש יוני 2021 עברה טייסת 101 למשכנה החדש, ועימה מטוס המסרשמיט הזקן והאהוב. שם הורכב על עמוד חדש, ושלט יפה מקדיש את המטוס לזכרו של מר ליאון אדרי.

יעקב סלע ואני גזרנו את הסרט, ונסגר המעגל. המסרשמיט ניצב שוב בגאון בחזית הטייסת.

עודד מרום ויעקב סלע גוזרים את הסרט

שתפו את המאמר

מנוי
Notify of
guest

1 תגובה
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות
רון שלם
רון שלם
2 years ago

ומה קרה למסרשמידט האמיתי שהיה על העצוד מול הטייסת? ואשר לידו נערך הפיקניק הגדול של הטייסת אחרי מלחמת ששת הימים ( לא יכול לשכוח את האירוע והיגל המסתובב לו על השפוד)

1
0
Would love your thoughts, please comment.x