שתי הפלות לעייט 03, 12.5.1970

ב-12 במאי 1970 פשטו כוחות צה”ל על מעוזי המחבלים ב”פתאח לנד” שבלבנון במבצע “קלחת 2”. חיל האויר סייע במטוסי עייט לתקיפת מטרות של צבא לבנון מהאויר.

טייסת 109 הוציאה עשרה מטוסים שהגיעו לאיזור חמושים בפצצות ורקיטות וחגו בזוגות סביב בגובה של כמה אלפי רגל, כשטייסיהם מחפשים מטרות לתקיפה. בשלב מסויים המטוסים הנמיכו וזיהו כלי רכב של המחבלים.

באותו הרגע הגיע לאיזור רביעית מטוסי מיג 17 סוריים.רס”ן עזרא דותן (בבן) בעייט 03 ומספר שתיים שלו פנו וצללו לעברם. מספר שתיים ירה על המיגים צרור פגזים מתותחי ה-20 מ”מ של מטוסו אך לא פגע. דותן התמקם מאחורי אחד המיגים, לא היה לו זמן להעביר את הכוונת לאויר אויר כך שירה עליו מטח רקיטות אויר קרקע משתי הכוורות שהיו מתחת לכנפי המטוס מטווח של 50 מטרים. הרקיטות נפלו מאחורי המיג ולא פגעו בו, וטייס המיג שהיה עסוק בהתחמקות לא שם לב שיורים עליו. בבן העביר את הכוונת לאויר אויר, ירה מטח נוסף על המיג, והרקיטות פגעו במיג והוא התפוצץ.

המיג השלישי ברביעיה התישב על זנב מטוסו של בבן אך זה שבר חדות בעקבות אזהרה של מספר שתיים שלו והמיג חלף קדימה במהירות גבוהה תוך שימוש במבער אחורי. בבן ניסה לחתוך אותו בסיבוב אך היה איטי מידי. לפתע הבחין שהוא מאבד גובה וצולל לעבר צלע החרמון. הוא לחץ על כפתור ה”פאניק” והשליך את הכוורות. המטוס יצא מהצלילה בגובה צמרות העצים וצבר גובה כשהוא מאחורי המיג. המיג נעלם בטיסה נמוכה לכיוון צפון ובבן אחריו. הם נותרו לבדם.

לפתע יצא המיג  מתוך אחד הוואדיות בנסיקה חזקה. בבן ראה אותו והאט את מטוסו בחריפות כדי לא לעבור אותו. המיג פתח מרחק והתחיל לשבור ימינה ושמאלה כשבבן אחריו. בשלב מסויים ירה בבן צרור מתותחיו, והפגזים קרע את כנפו השמאלית של המיג שהתגלגל ימינה והתרסק.

שתפו את המאמר

מנוי
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות

מאמרים אחרונים

קטגוריות

ניוזלטר מרקיע שחקים

הירשמו לניוזלטר של מרקיע שחקים ותהיו הראשונים לדעת על מאמרים ועדכונים חדשים באתר!

תודה על הרשמתך
0
Would love your thoughts, please comment.x