הפלת מיג 23 סורי, 11.6.1982

מבנה של 4 מטוסי בז של טייסת 106 הוזנק מתל נוף בתאריך 11 ביוני 1982 ליירוט מטוסי מיג  סוריים מעל לבנון. המבנה התפצל לשני זוגות והחל לפטרל מעל לים במרחק 30 מייל מול חוף צידון. סרן יורם פלד הטיס את מטוס הבז מספר 678 “היורה” . הוא הביט בצג המכ”מ של מטוסו,וחיפש מטרות הטסות בגובה רב.לבסוף ננעל המכ”מ על מטוס אוייב שטס בכיוון דרום, במרחק 30 מייל ובגובה של 63,000 רגל. הוא ביקש רשות ליירט את המטרה אך התשובה שהגיעה היתה שלילית-המטרה היתה מטוס ביון אמריקאי מסוג U-2.

הפיטרול המשיך,ולאחר כ-15 דקות הוכוון הזוג ע”י הבקר להצטרף אל הזוג השני מעל ג’וניה.בדרך לשם,זיהה זהר,בן זוגו של פלד, מטוס אוייב שטס כ-25 מייל מזרחה מהם.זוג הבזים טס בעקבותיו,ובמרחק 20 מייל השיגו נעילת מכ”מ.זוג הבזים השני,שאותו הטיסו נווה וכנעני,היה במרחק 3 מייל מאחוריהם. לבסוף, מזרחית לריאק,זוהתה המטרה כזוג מטוסי מיג 23 סוריים שטסו במבנה מכונס כשכנפיהם משוכות לאחור.

פלד ווידא שאין עוד מטוסי אוייב בסביבה,השליך את נתיק הגחון ופנה לעבר מטוס המיג הקרוב, וכשהיה במרחק 2.5 ק”מ ממנו, שיגר טיל לביד שפגע במיג פגיעה ישירה. לפתע נורתה מהקרקע אש נ”מ צפופה.פלד משך בסטיק וביצע נסיקה תלולה, ואיבד קשר עין עם המיג השני.הוא הפנה את מטוסו דרומה ואז ננעל המכ”מ של מטוסו על המיג.פלד שיגר טיל לביד נוסף שפגע במיג והפיל אותו מהשמים.

תודתנו נתונה לעמוס דור. 

שתפו את המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב print
מנוי
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x