הפלת שני מיגים סוריים, 22.10.1973

יומיים לפני תום מלחמת יום הכיפורים, בתאריך 22.10.73 נערך קרב אויר המוני מעל לחרמון בין מטוסי חיל האויר למטוסי מיג 21 של חיל האויר הסורי.

סרן שלמה לוי, שהטיס את מטוס נשר 09 של טייסת 113 הפיל שני מיגים מתוך רביעיה שהמריאה מבסיס סייקל ושאותה הוביל מפקד הטייסת הסורי-פלשתינאי קולונל שוקרי טאבט. מספר לוי בראיון לביטאון חיל האויר:

נשר 09 של טייסת 113 ,1973 (ציור: עמוס דור)

 
“עוד לא הספקנו להגיע לקריית-שמונה וכבר הבקר אמר לנו לפנות מזרחה לקראת כניסה למיפגש. זרקנו את הבידונים, הפעלנו את כל מפסקי החימוש והתחלנו להאיץ לכיוון. ראינו מולנו רביעיית מיג-21 סורית. עמוס לפידות, שהיה מספר שתיים שלי, נכנס אחרי אחד הזוגות ואני נשארתי להגן עליו. אחרי כמה שניות ראיתי פתאום שכל השמיים מלאים מיגים. עזבתי את עמדת ההגנה ופניתי אל אחד המטוסים. סגרתי את הטווח עד ל-350 מטר ממנו. ניסיתי לירות עליו צרור קצר ולא הצלחתי. הוא שבר חזק מאוד, אני חושב שהוא היה ב-7-6 ג’י.

התקרבתי עד למרחק 150 מטר ממנו ויריתי צרור נוסף. הפעם הכדורים פגעו במטוס והיה פיצוץ עצום, כנראה בגלל הג’י הגבוה. נאלצתי לשבור ממנו הצידה, עברתי בערך עשרה מטרים מהחרטום ההפוך וראיתי את הטייס נוטש.

“אחר-כך שיגרתי טיל לעבר מטוס נוסף, רחוק כ-1,200 מטר ממני והפלתי גם אותו. גם הטייס הזה נטש. בשלב זה הבקר הבין שיש שם הרבה מיגים, הורה לי לנתק מיד מגע ולחזור. לפידות כבר היה מעל קריית-שמונה, נפגשנו שם וחזרנו הביתה. אותו בקר, על ערוץ אחר, הכניס לקרב שני טייסי מיראז’ נוספים, איתן כרמי ואלדד מעיין. הם נכנסו לקרב כשאנחנו יצאנו ממנו”.

שתפו את המאמר

מנוי
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות

מאמרים אחרונים

קטגוריות

ניוזלטר מרקיע שחקים

הירשמו לניוזלטר של מרקיע שחקים ותהיו הראשונים לדעת על מאמרים ועדכונים חדשים באתר!

תודה על הרשמתך
0
Would love your thoughts, please comment.x