חניה ראשונה של אוירון בתל אביב

מקור: העיתון  “ידיעות עירית תל אביב”, 15 באפריל 1936

ביום 19.3.36 אחר הצהרים חנה בתל אביב האוירון הזר הראשון שבא מחוץ לארץ. בשטח הרחב אשר בקצה הרחובות י.ל. גורדון וד. פרישמן (שהוכשר באופן מיוחד לכך) בין ככר מלכי ישראל והמושבה הגרמנית שרונה, נקהל קהל אלפים שציפה לבוא האוירון הפולני ר.וו.ד.13, לאחר מעוף מוורשא דרך ארצות שונות.

מקום נחיתת המטוס, על מפת תל אביב של היום. שדרות ח”ן

בין הבאים לקדם את פני הטייסים- ראש העיר ה’ מ.דיזנגוף, קצין המחוז ה’ א.אפשטיין נשיא לשכת המסחר פולין –ארץ ישראל ה’ מ.שלוש, הקונסול הפולני בתל אביב ה’ לוקאשוויץ’, מנהל בנק פ.ק.או מר פייך, חברי קלוב התעופה העברי  בארץ-ישראל (היו”ר עורך-הדין מר י.שוחט), השופט מר שיטריט ועוד. שוטרים פרשים ורגלים, בפיקוחו של הקפטן שיף,שמרו על הסדר. עזרו לידם סדרני העיריה וחברי “הפועל”.

מטוס ה-ר.וו.ד. 13 בשדה התעופה בלוד (מקור: יד בן צבי)

ב-5 אחר הצהרים נראה האוירון בשמי תל-אביב. רגעים מעטים חג כשהוא מאיט ומנמיך ולבסוף ירד בקלות. שלושת הטייסים יצאו מאוירונם בבגדי קיץ לבנים ופרחים בדשיהם.

הטייסים: מאיור זימבינסקי, נהג האוירון, המהנדס דז’ויצקי, הקונסטרוקטור של האוירון הספורטיבי שבו באו הטייסים, ומר קאליסקי, המממן המסחרי של הטיסה (יהודי). במשך 20 שעה עשו את דרכם מפולין לתל אביב

ה’ דיזנגוף ברך קצרות את הבאים בשם העיר העברית המקבלת על אדמתה את האוירון הראשון כראשית חיבור אוירי בינינו ובין ארצות העולם. זוהי התחלה לקראת קשר מסחרי,חברתי וידידותי באמצעות האויר. הנואם מביע את תקוותו שזוהי  טיסת-בראשית לקראת תגבורת רשת התעופה בין הארץ ותל אביב ובין חוץ לארץ. ברכה לאלה שפתחו את המפעל הזה.

הקונסול ה’ לוקאשוויץ’, הביע את שמחתו שדווקא טייסים פולנים עשו את ההתחלה היפה הזו באוירון פולני על אדמת תל אביב.

למברים הודה המאיור ז’מבינסקי בהביעו רגשי חיבה לארץ ולתל אביב המפליאות ביפין. הוא מאושר, שבחלקו ובחלק חבריו נפל הגורל להיות ראשונים על שדה הטיסה התל אביבית. יש לקוות,שאחרי התחלה צנועה זו, יבוא המשך יותר מקיף.

 האחרון ה’ קליסקי, דבר עברית בהדגישו, כי הוא שמח לעובדה כי הוא היהודי הראשון שירד באוירון על אדמת ארץ-ישראל.

האוירון הועמס בעזרת קבוצת כבאים מתנדבים על מכונית משא והובל לגאראז’ שבשטח התערוכה, השייך לקלוב התעופה בתל-אביב. ה’ דיזנגוף אמר: האניה הראשונה בנמל תל אביב, אנית אויר ראשונה בשדה תעופה בת”א –כל אלה סימנים הם לתקופה חדשה בחיינו, של התפתחות ופיתוח יחסים עם העולם החיצוני בטימפו מהיר, שיתקדם וילך על אף כל המניעות.

בערב ב-9 נערכה במלון  “סן רימו” לכבוד הטייסים מסיבת רעים מטעם העיריה וקלוב התעופה התל-אביבי. היו נוכחים באי כוח המוסדות שקבלו את האורחים בשדה התעופה. ה”ה מ. דיזנגוף, הקונסול לוקאשוויץ’ , יו”ר הקלוב שוחט ואחרים נשאו דברים. מאיור ז’מבינסקי השיב על דברי הברכה: ” אין אנו ראויים לקבלת פנים נלבת כל כך” -אמר הטייס-טיסתנו לכאן היתה טיסה פעוטה וקלה. פה, בא”י, נעשים מפעלים העולים על מפעלנו זה הדל פי כמה. בראותינו את ההישגים של יהודי א”י, מאמינים אנו שבמהרה תתפתח גם אויאציה בארץ”.

האורחים הגישו לה’ דיזנגוף , כראש עירית תל-אביב וכיושב ראש  הכבוד של הקלוב הארץ-ישראלי לתעופה, מודל יפה של אוירון  לזכרון החניה הראשונה של האוירון בתל-אביב

שתפו את המאמר

מנוי
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות

מאמרים אחרונים

קטגוריות

ניוזלטר מרקיע שחקים

הירשמו לניוזלטר של מרקיע שחקים ותהיו הראשונים לדעת על מאמרים ועדכונים חדשים באתר!

תודה על הרשמתך
0
Would love your thoughts, please comment.x