לזכרו – אשר נאמן ז״ל – סיפור שלא הכרתם – טייסים של פעם

מה קרה בערב ראש השנה 1965 בבסיס תל נוף.

בעבר הרחוק תמיד לפני ראש השנה או חג הפסח היה בצה״ל ״מסע התעוררות״ – שבו הגיע רב והעביר ערב יהדות לחיילים והקצינים . הערבים הללו היו לנו בלשון המעטה די ״יבשים״ וממשעממים – אך חובה להיות נוכח בהם . ואוי למי שהיה ״מבריז״ .

ערב ראש השנה 1965, בסיס תל נוף. הרב הראשי לצה״ל הרב אלוף גורן ז״ל מגיע לבסיס תל נוף . למה, לשם מה? מכיוון שחברו הוא המב״ס ( מפקד הבסיס) אל״מ שייע גזית ז״ל.

הערב משעמם. כולם ״מנקרים״ ומתפללים שהעונש יסתיים . לפתע פתאום נכנס מישהו וקורא דחוף למב״ס הממהר החוצה . בטוח רוב האנשים חושבים איך הצליח לברוח.

כעבור זמן מה חוזר המב״ס יחד עם טייס הלבוש בסרבל טיסה. ״עצור” מורה לרב.

״ברגע זה אתה מברך בירכת הגומל את הטייס ..״ מה קרה, למה?” , “תברך את הטייס, הסברים בהמשך ״ . המב״ס אלוף משנה, והרב אלוף.. אבל הפיקוד חזר באחד למב״ס. מיד הערב מתעורר לחיים, ברך אותו ועכשיו דממה בעולם . החברים הקצינים במועדון הקצינים מבינים שמשהו לא סטנדרטי התרחש … הרב מברך, ובסיום הברכות מודיע המב״ס, שייע גזית ז״ל עכשיו אני אברך… ״ פתחו את הבר הוציאו את המשקאות – אבל כל מה שיש, ואני אברך את הטייס. ״

כך היה נפתח / האירוע.. מזגו כולם כוסות , ״לחיי אשר – שביצע את הבלתי יאומן. מזלו שהצליח אחרת אתם מכירים אותי … מה היה קורה לו״
כוס אלכוהול רדפה כוס אלכוהול. חגיגה מדהיה של שמחה מהולה בהוללות ואושר גדול , שרק טייסים יודעים לחגוג לכבוד חברם, שזה אתה ניצל בנס כנגד כל הסיכויים.

בהמשך, לאחר שהרב ״התקשה בהליכה ועמידה ״ פונה לביתו לאחר כבוד ברכב השרד.

החגיגה הסתימה רק לאחר שלא נותרה טיפה אחת של אלכוהול בבר.

בבוקר שלמחרת מצלצל מפקד חיל האוויר עיזר ויצמן למב״ס – ״הרבנית דואגת מאד, הרב הגיע הביתה כולו מדיף ריח אלכוהול והשעה שעת צהרים והרב עוד ישן – מה קרה בבסיס.. ???״

המפקד – אומר המב״ס, בירכנו הגומל את הטייס בדרכנו אנו, וכבוד היה חלק מהברכות, מיתמם המב״ס , ובנוסף כבוד הרב מאד נהנה..

ועכשיו הסיפור.

הטייס אשר נאמן ז״ל ( נפטר השבוע ביום השואה הבין לאומי.) טס טיסת לילה בטייסתו המבצעית, טייסת מטוסי מיסטרים מהצפון ( 109) במסגרת הצבת החרום , מכיוון שהיה באותה תקופה מדריך בבית ספר לטיסה בבסיס תל נוף. אשר נאמן והכיר מצוין את הבסיס.

תוך כדי הטיסה כבה המנוע. בנוסף היתה הפסקת חשמל כללית במטוס. שעת לילה מאוחרת – חובה במסגרת תהליכי החרום על כל אחת מהתקלות הללו בלילה לנטוש את המטוס.

אשר החליט בניגוד לכל הנהלים לבצע נחיתת אונס בבסיס תל-נוף . מכיוון שגם היתה הפסקת חשמל, לא יכול היה לתאם זאת עם מגדל הפיקוח לפתע רואה התורן במגדל הפיקוח מטוס מיסטר לידו על המסלול.

לצורך ביצוע נחיתה בתנאים כאלו חייבים קור רוח מדהים, אומץ ונחישות מדהימה ורמת טיסה גבוהה ביותר, וגם קצת מזל לא יזיק. למשל,בבד״ח ( ספר בדיקות חיוניות) של מטוס הפוגה, בפרק הפסקת חשמל כללית, כתוב ״זכור שאתה לבדך ואין איש יודע את מצבך. חשוב בהגיון״

אשר ביצע זאת למופת זאת בהצלחה מדהימה כנגד כל סיכויים והסטטיסטיקה.

אשר נאמן ז״ל הינו הטייס היחידי שביצע כזאת נחיתה מאז ומעולם.

איש מהנוכחים לא ישכח את הלילה ההוא. כולל הרב ז״ל.

אשר היה ילד שואה – מועד פטירתו היה ביום השואה הבין לאומי.

יהי זכרו ברוך

בתמונה אשר מצולם ליד מטוס מיסטר בטייסת 109שתפו את המאמר

מנוי
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות

מאמרים אחרונים

קטגוריות

ניוזלטר מרקיע שחקים

הירשמו לניוזלטר של מרקיע שחקים ותהיו הראשונים לדעת על מאמרים ועדכונים חדשים באתר!

תודה על הרשמתך
0
Would love your thoughts, please comment.x