הפלת מיג 21 סורי, 27.6.79

הפלה ראשונה בעולם למטוס הכפיר

יום רביעי,27 ביוני 1979 היה יום אויר אויר בטייסת 101.ביום זה הוחלט לבצע מארב למטוסי מיג סוריים שארבו למטוסי הקורנס  הצלמים  של חיל האויר בניסיון ליירטם. שם המבצע היה “דלילה”.

המארב שהציב חיל האויר כלל רביעיית מטוסי בז מטייסת 133  ועוד זוג בזים שצוות למבנה עם זוג כפירים של 101.

המטוסים המריאו מחצור ומתל נוף, טסו צפונה, ומול חופי צידון התחילו לפטרל בגובה נמוך ובדממת אלחוט.  בשלב מסויים, כשמטוסי הקורנס נכנסו לבצע את משימתם, קיבלו הטייסים המפטרלים התרעה מהבקר על שמונה מיגים סוריים שהמריאו ולוקחים כיוון לעבר הקורנסים. הבקר הפנה את הבזים והכפירים למפגש.

מטוסי הצילום יצאו והחל קרב אויר  של מטוסי הבז עם רביעיית מיגים .שני מיגים נוספים ברחו לכיוון סוריה ועוד זוג נעלם מתמונת הקרב.

סרן שי אשל, טייסו של כפיר 874 שהיה מס’ 2  של סמ”ט א’ של טייסת 101,  נשאר בגובה רב מעל לקרב וצפה עליו מלמעלה. לפתע ראה את זוג המיגים שנעלמו וניסו לעזוב את הקרב. הם היו בעיצומה של פנייה מחוץ לקרב ואשל רדף אחריהם. הוא שיגר טיל על המוביל מטווח של מייל (1,609 מטר). הטיל פגע במיג בחלקו האחורי, אבל הוא המשיך לטוס. אשל עקב אחריו, צמצם טווח כדי להגיע לטווח תותחים. כשהמיג כבר היה אצלו בכוונת, טייס המיג ישר את המטוס ונטש אותו. המיג צלל לקרקע והתרסק.

אשל פנה לעבר המיג השני ושיגר עליו את הטיל השני, אך בגלל תקלה הטיל פנה לעבר העננים ונעלם. בשלב זה אשל ניתק מגע והצטרף למוביל שלו.

זו היתה ההפלה הראשונה בעולם למטוס הכפיר.

מכומאי טייסת 101 ליד כפיר 874 מצביעים על סימן ההפלה של המיג הסורי .
באדיבות רענן וייס

בקרב האויר הפילו מטוסי הבז עוד ארבעה מיגים:

סא”ל איתן בן אליהו בבז  689 “בומרנג” בתותח, רס”ן משה מלניק בבז 663 “המדליק” בטיל פיתון 3,רס”ן יואל פלדשו בבז  704 “חץ מקשת” בטיל לביד, רס”ן יורם פלד בבז 672 “טורנדו” בטיל גובלן.

מטוס הכפיר 874 שומר ומוצג במוזיאון חיל האויר.

Photo: Derek Gaynor

שתפו את המאמר

מנוי
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות
0
Would love your thoughts, please comment.x