בחזרה לשמורה האוירית

זמן רב עבר מאז שביקרתי בשמורה האוירית הנמצאת במועדון הצניחה “פרדייב” שבחוף הבונים. מהפעם האחרונה שהייתי שם עברו כחמש שנים. אז, ליוויתי את בני הבכור לצניחה שהענקנו לו כמתנה ליום הולדתו ה-30.

את המקום הכרתי מביקור קודם שערכתי שם, ומביקור שערך שם שותפי לאתר אמיר שגב, מבנה המוזיאון (הגלריה לתעופה) היה אז בתנופת בניה, מטוסים עתיקים נרכשו והגיעו,ונאספו מוצגים היסטוריים רבים ומיוחדים הקשורים למורשת התעופה בארץ. כן קיבלתי הסבר  על התוכניות לעתיד.

והנה, שוב הגעתי למקום, והפעם לצניחתה של ביתי הגדולה, וגיליתי מקום שונה לגמרי. כל פעילות מועדון הצניחה רוכזה במבנה החדש של הגלריה לתעופה שבנוסף לתכנונו כמוזיאון  מרשים לתולדות התעופה, עם דלת חזית שקופה לכל אורכו הפונה לכיוון הים והמתרוממת בלחיצת כפתור, תוכנן גם לקבלת הקהל הרב המגיע לצנוח במקום, ולצורך כך הוא מצוייד במיטב הטכנולוגיה, ואכן, הטיפול בבאים הינו מקצועי ויעיל. מועדון הצניחה מציע מגוון רחב של צניחות חופשיות  וצניחות טנדם עם מדריך ואפשרויות תיעוד וצילום הצניחה. גם הפיתוח הסביבתי הושלם.

השלט המקדם את פניך בהגיעך למתחם:אומר הכל.(צילום:אבינעם מיסניקוב)

כשהגענו למקום כבר חיכו לנו חברותיה הטובות של ביתי שהביאו עמן ארוחת בוקר שאותה טרפנו על ספסלים הניצבים ברחבת הכניסה, וכשאויר הים המלוח מוסיף לתיאבון. יש להוסיף כי במקום עומדת עגלה גדולה ובתוכה קיוסק, המוכר שתיה חמה וקרה, חטיפים וכו’ במחירים סבירים.

הכניסה העליונה לגלריה האוירית (צילום:אבינעם מיסניקוב)

לאחר ההתארגנות, ויציאתה של ביתי לשטח האוירי לקבלת התדריך לפני הצניחה ולהכרת המדריך שאיתו תצנח, פגשתי את בעל מועדון הצניחה, הוגה ובונה המוזיאון דן מוקדי, ובעוד הצנחנים עולים למטוס הססנה קרוואן שחזר מהצנחה קודמת (המטוס הזה לא נח לרגע!),מתארגנים וממריאים, התישבנו לשיחה נינוחה על כוס קפה במשרדו.

לא נח לרגע: מטוס הקרוואן על מסלול ההמראה ובבטנו דבוקה של צנחנים (צילום:אבינעם מיסניקוב)

השמורה האוירית, הסביר דן, מתוכננת להיות חלק מפרוייקט תיירותי גדול באיזור חוף הבונים, שיכלול גם את השמורה הימית ואת מועדון הצניחה. ישנו שטח להתפתחות ולהתרחבות, וישנן תוכניות מסודרות , אך לאשר אותן אצל כל הגופים הרשמיים לוקח זמן, למרות שרשויות התיכנון משתפות פעולה וגישתן חיובית.

לכן במקביל פותח המוזיאון, המטוסים והמוצגים במקומם, נתרמו אוספים ספרים ומסמכים של ותיקי התעופה בארץ, ישנם במקום סיורים מודרכים לקבוצות בהדרכת אבי משה סגל, מתקיימים אירועים וישנן תוכניות להפעלת הקהל.אני קיבלתי הצצה, באדיבותו לכמה מסמכים נדירים.

חלק מכלי הטיס במקום מתוחזקים ונמצאים בכושר טיסה. ביניהם ניתן להזכיר את הפליט מודל 1 ואת הטייגר מות ,וכן מטוסים הנמצאים בתצוגה הסטטית כגון המיג 23, הצוקית, הפורטרפילד, הטיילורקרפט ורפליקה של מטוס ה”פלייר” של האחים רייט המתוכנן לחזור לכושר טיסה כמו מטוס הטיילורקראפט.

הטיילורקראפט (מימין) והרפליקה של מטוס האחים רייט (משמאל) מתוכננים לחזור לכושר טיסה (צילום:אבינעם מיסניקוב)

דן מוסיף שבתכנון ישנה הקמת האנגר נוסף לתחזוקת המטוסים הטסים, ולשיקום מטוסים אחרים לתצוגה ולטיסה, וכמו כן הארכת והארת מסלול ההמראה.


להשלמת החוויה, השמורה האוירית מציעה גם טיסות חוויה במסוק רובינסון 44 בשיתוף חב’ “אילן ארד תעופה”, טיסות משימה המיועדות למנהלים ולצוותי ניהול, וכן טיסות במטוס הטייגר מות המושקע והמתוחזק שיוצר באוסטרליה לפי 77 שנים. חוויה אדירה!.

מבט אל התצוגה בתוך הגלריה. מטוס הטייגר מות נראה משמאל והפורטרפילד מימין (צילום:אבינעם מיסניקוב)


יצאנו משם עם טעם של עוד, ואני בהרגשה שעוד לא הספקתי לראות ולחוות את הכל, ושבביקורי הבא במקום איחשף למראות ופעילויות נוספות. שווה וכדאי לחזור לשם.

שתפו את המאמר

מנוי
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות

מאמרים אחרונים

קטגוריות

ניוזלטר מרקיע שחקים

הירשמו לניוזלטר של מרקיע שחקים ותהיו הראשונים לדעת על מאמרים ועדכונים חדשים באתר!

תודה על הרשמתך
0
Would love your thoughts, please comment.x