רס”ן שאול לוי ז”ל

מאמר לזכרו של הנווט שאול לוי ז"ל שנפל במלחמת יום הכיפורים
נכתב ע”י יוסי שומרוני
שאול לוי נולד בשנת 1948, בעיראק ועלה ארצה בשנת 1951. שאול סיים את לימודיו בביה”ס הולץ במגמת מכונאות מטוסים. שאול היה תלמיד מצטיין, חרוץ ושקדן, ואהוב על מוריו ועל חבריו. הוא נמנה עם חניכי תנועת “הצופים”. מנעוריו נמשך לבו לענייני תעופה והוא הרבה לקרוא בנושא זה. הוא היה נבון ומהיר תפיסה, בוחן כל דבר ביסודיות, בע ל כוח רצון ועקשן, ומקפיד למלא כל משימה ולעמוד בכל אתגר שהציב לעצמו. מלא מרץ היה, נועז ואמיץ לב, והצטיין בביטחון עצמי רב, שלא הייתה בו שחצנות, אלא קור-רוח והתנהגות שקולה. מטבעו ניחן בפשטות ובכנות, בשמחת חיים ובאהבת החיים. אדיב היה, מנומס ונעים-הליכות. חבריו חיבבוהו מאוד בזכות יושרו, כנותו ומצפוניותו. הוא היה בן נאמן ומסור להוריו ורחש להם כבוד רב.

בשנת 1965 התגייס לחיל האוויר והתנדב לקורס טיס. שאול סיים את הקורס כנווט והגיע לטייסת 103. לאחר פרק זמן עבר לשרת בטייסת 110 כנווט קרב.

בשנת 1969, היה חלק מהקורס הראשון למטוסי ה”קורנס” שהתקיים בארה”ב, ממנו חזר לטייסת 201, ואח”כ היה ממקימי טייסת 69 כטייסת קורנסים.

שאול היה איש מבריק ואדם נעים הליכות. בעל רוח טובה ותמיד נכון לעזור ברצון רב.

מקצועיותו הרבה והיותו הבכיר שבין הנווטים הביאה לידי כך שהתמנה כסגן שני (סמ”ט ב’) למפקד הטייסת, פעם ראשונה שנווט ממונה לתפקיד זה ובכך פתח את הדרך לרבים אחריו. נווטים רבים ראו בו מודל לחיקוי.

ב-7 באוקטובר 1973 , במהלך מלחמת יום הכיפורים היה חברו לצוות של סא”ל אהוד חנקין. שניהם הובילו מבנה של מטוסי “פנטום”  במסגרת מבצע ‘דוגמן 5’ לתקיפת סוללת-טילים בסוריה. במהלך-זיהוי המטרה הם גילו אותה במקום שונה מהמתוכנן וקרוב-מאד למטוס. למרות-זאת, בידעם את חשיבות המבצע החליטו לצלול כדי לתקוף את המטרה. הם הפציצו אמנם את המטרה, אולם בגלל הירידה לרום נמוך-מדי נפגע כנראה מטוסם מאש-נ”מ והתרסק. סא”ל אהוד חנקין ז”ל וסרן שאול לוי ז”ל גילו בפעולתם זו אומץ-לב, קור-רוח, ודבקות במשימה.

על משימה זו הוענקה לשאול לוי ולאהוד חנקין עיטור העוז.

תחילה נחשב שאול כנעדר. לימים זוהתה גופתו והוא הובא למנוחת-עולמים בבית-העלמין בקרית-שאול. השאיר אחריו אישה ושני בנים, אב, אם, אח ושתי אחיות, בנו השני נולד אחרי מותו, ונושא את שמו יניב-שאול. לאחר נפילתו הועלה לדרגת רב-סרן.

שתפו את המאמר

מנוי
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות

מאמרים אחרונים

קטגוריות

ניוזלטר מרקיע שחקים

הירשמו לניוזלטר של מרקיע שחקים ותהיו הראשונים לדעת על מאמרים ועדכונים חדשים באתר!

תודה על הרשמתך
0
Would love your thoughts, please comment.x