סא”ל אוהד שדמי ז”ל

סא”ל אוהד שדמי נולד למנחם וחנה ב-7 באוקטובר 35 . גדל והתחנך בקיבוץ מעברות, היה חניך בגדנ”ע אויר, דאה והגיע לטיסות סולו על פייפר בהרצליה. עם גיוסו ביולי 53 התנדב לקורס טייס מס.17 ועם סיומו במאי 55 הוצב לקורס אימון מתקדם על מטוסי ספיטפייר שנערך בבסיס רמת דוד. מאוחר יותר עבר לטוס על מטוסי מוסטנג והרוורד. הוצב בטייסת 101 בבסיס חצור, עבר הסבה למטוס המיסטר בצרפת, ואף הטיס אותם ארצה.זה היה המטוס בו לחם במבצע קדש.בעת שירותו הכיר את אשתו רות שהיתה קצינת הח”ן של הבסיס.

בשנת 1957 עבר להדריך בביה”ס לטיסה בעקרון ואת הצבת החירום שלו עשה בטייסת 109 ברמת דוד. בשנת 1958 ובדרגת סרן נמנה על צוות הקליטה של מטוסי הסופר מיסטר.היה ממלא מקום מפקד טייסת 105. מאוגוסט עד דצמבר 62 לקח חופשה בת 4 חודשים כדי להשלים את בחינות הבגרות ובחודש אפריל 1964 חזר לבסיס רמת דוד , החליף את רס”ן דוד עברי כמפקד טייסת 109 והכין את הטייסת למבצע “מוקד” במלחמת 6 הימים.בין היתר דאג להכין מפות לכל המטרות באיזור, דבר שהוכיח את עצמו כשבמהלך הגיחות לא אחת שונו מטרות כשהמטוסים היו באויר.שדמי היה ידוע כקפדן בנושאי בטיחות טיסה.

באמצע מאי 1967 יצא לארה”ב כחלק מצוות הקליטה של מטוסי העיט שכלל את רס”ן חגי רונן, רס”ן יוסי שריג, סרן אריק עזוז ורס”ן ניסים אשכנזי.בתקופת הכוננות שלפני המלחמה חזר ארצה והשתתף במטס הראשון של טייסת 109 כמפקדה במבצע מוקד. ביום 5 ביוני 1967 בשעה 07:23 המריא להובלת מטס התקיפה הראשון של הטייסת אל בסיס ח”א המצרי בביר תמדה, בשעה 09:55 המריא להוביל את המבנה הראשון של הטייסת לתקיפת בסיס כברית בגל התקיפה השני של מבצע מוקד, ובגל התקיפה השלישי הוביל מבנה שהופנה לתקיפת שדה דמייר בסוריה ובאותו יום הוביל מבנה נוסף לתקיפת עמדות הנ”מ בדמייר.

היה מפקד הטייסת בעת שנקלטו בה מטוסי העייט והיה טייס ח”א הראשון שהטיס את העייט בארץ. באוגוסט 68 עבר לתפקיד מטה, ביצע גיחות מבצעיות רבות במלחמת ההתשה. ולאחר מכן עבר הסבה למטוס הקורנס בו טס בטייסת 201.

שדמי נהרג בתאונת מטוס קורנס 664 של טייסת 201 בתאריך 6 במרץ 70 עם הנווט נתן מרום. הובא למנוחות בבית העלמין בקיבוצו.

שתפו את המאמר

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on print

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

גלילה למעלה