מבצע “מצבר”

לאחר אירועים רבים של תקיפות של חוליות מחבלים על מטוסים ישראליים ונסיונות חטיפה ששיאן היה תקיפת מטוס אל על בשדה התעופה של  ציריך ע”י חוליה של אירגון החזית הלאומית לשחרור פלסטין שאירעה ב-18 בפברואר 69 ושסוכלה ע”י איש הביטחון מרדכי רחמים,ראה המאמר “תקיפות טרור על מטוסי ומשרדי אל על” באתר זה הסתבר בגופי המוגיעין של צה”ל שהחוליה התאמנה והגיעה מסוריה, ולכן הוחלט  לבצע פעולת תגמול.

המבצע כונה “מצבר” ונועד לתקוף מחנות אימון ואספקה של המחבלים באלהאמה ובמיסלון ליד דמשק.

טייסת 110 הוציאה במסגרת המבצע, שנערך ב-24 בפברואר 69, רביעיית ווטורים לתקיפה במיסלון. את המבנה הוביל יעקב טרנר ונווטו אורי טלמור ז”ל, ובו היו יעקב גל ז”ל, הרצל בודינגר ואברהם רודן.

טייס 101 אמנון שמיר בשחק 56 , וטייס טייסת 117 קובי ריכטר בשחק 76 הפילו שני מטוסי מיג 17 ראה “קובי ריכטר- הפלת מטוס מיג 17 סורי 24.2.69 ” באתר זה.

טייסת 102  הוציאה שתי רביעיות מטוסי עייט לתקיפת מיסלון. הרביעיה הראשונה, אותה  הוביל עמי גולדשטיין ז”ל, ומטוסיה נשאו פצצות בתלייה ישירה, כללה את דב יעקבס, גידי שהם ויכין כוכבא, והרביעיה השניה, אותה הוביל יוסי שריג, ומטוסיה נשאו פצצות על נושאי פצצות MER, כללה את יצחק דוד, אורי שעני ז”ל והראל גילוץ.

שני מטוסי מיג 17 סוריים נכנסו ליעף ירוט על שעני וגילוץ בדרך למטרה. אלו השליכו את הפצצות עם המנשאים וחמקו. בדיעבד הסתבר שזוג מטוסי המיג היו בעיצומו של קרב אויר מול מטוסי השחק שנזכר לעיל.

לאחר התקיפה, צילמו שני מטוסי ווטור לצילום של טייסת 110 את תוצאותיה.

מהעיתון “מעריב”,24.2.69 (אתר “עיתונות יהודית הסטורית”)

תודתנו לסא”ל (דימ’) הראל גילוץ על העזרה בפרטים

שתפו את המאמר

מנוי
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות

מאמרים אחרונים

קטגוריות

ניוזלטר מרקיע שחקים

הירשמו לניוזלטר של מרקיע שחקים ותהיו הראשונים לדעת על מאמרים ועדכונים חדשים באתר!

תודה על הרשמתך
0
Would love your thoughts, please comment.x