טייסת 124 במבצע “קיתון”

על פעילות הטייסת במבצע

פורסם במקור בספר “עד 124”
באדיבות המחבר.


24.6.70- שלב נוסף בהתדרדרות לאורך הגבולות. בתעלת סואץ החלו המצרים בשיטת מארבי הטילים. ואילו ברמת-הגולן פשיטה סורית.
 
ההתלקחויות בגיזרה הסורית היו מקוטעות: פגיעה בישראל, אחריה שקט קצר — ושוב פגיעה. לעיתים על ידי הסורים עצמם ולעיתים באמצעות ארגון המחבלים “א-צעיקה”. מתחילת ינואר 70 הלכה וגברה הפעילות הסורית. לאחר התקיפות האוויריות בימים 1-2 באפריל 1970 שקטה הזירה עד ליום זה. ב-17.40 החלה הפגזה ארטילרית כבדה לאורך גיזרת רמת-הגולן ובעקבותיה ניסה כוח שריון סורי לכבוש שני מוצבים של צה”ל, הסורים הצליחו לחדור לאחד המוצבים, ולקחו שלל כלי נשק ומכשירי קשר. בדרכם חזרה (בשטח ההפקר), הותקפו הכוחות הסורים על ידי מטוסי עיט, שפגעו בשני טנקים. בתקרית נהרג חייל ו-18 חיילים נפצעו. בפינוי הפצועים התגלו תקלות מצד הגופים שהיו אחראים על ניהול הפינויים והחילוצים.

מסוק בל 205 של הטייסת נוחת לחילוץ פצועים (אוסף דן הדני, הספריה הלאומית)

קרייתי היה הראשון לפנות פצועים. בדרכו לבית-החולים רמב”ם בחיפה, ביקש לשלוח מסוק כבד, כדי שיפנה את יתר הפצועים. אלי ק. ויניב הטיסו באותו זמן את שר הביטחון והרמט”כָל  לאיזור התקרית ונמצאו כדי שבע דקות טיסה מהמקום. הם ביקשו לצאת למקום, אך האישור לא ניתן, ומתל- נוף הוּזנק מסוק סופר פרלון. בינתיים ברוך ר., שהיה במשימה אחרת באיזור, “גמר” שעות ויניב החליף אותו. וברמת-דוד החליף תימן את קרייתי בכוננות לחילוץ פצועים. כל אותה עת שרר בלבול בתחנת הבקרה הצפונית. לשאלת אחד הצוותים היכן נמצא אחד המסוקים השיב הבקר: “נחת בחצור”. “מצטער אין לי קשר אתו… בעצם הוא נחת בעקרון”.

והמהומה נמשכה: ביקו הגיע להחליף את יניב, אך אז נאמר לשניהם לצאת לאסוף את הרמטכ”ל. לאחר בירור קצר, נשלח ביקו למחניים, להחליף את ברוך. בעוד ביקו עושה את דרכו למחניים דווח על פצועים בנפח ובבוטמיה. כיוון שיניב היה ממותקן לאר”מים, הורה הבקר לביקו לחזור, אך ביקו לא קלט את השידור ויניב יצא בכל זאת לצומת בוטמיה. בינתיים הגיע גם תימן לנפח, והבקר הורה ליניב לפגוש את תימן ולהעביר אליו את הפצועים. ב-20.00 נפגשו הצוותים. תימן המריא עם רוח גב, ו-300 PSI’ אך יצא בשלום מהחוטים. יניב אסף לבסוף את הרמטכ”ל, ואילו תימן נשלח בשנית לנפח, להטיס את אלוף פיקוד הצפון. הנחיתה האחרונה בוצעה ב-24.00.

למחרת החלו שני ימי קרב כנגד הסורים בהשתתפות טנקים, ארטילריה ומטוסים. ביום השני פשטו כוחות מחטיבת השריון ברק על מוצבים סורים . במהלך היומיים התפתחו קרבות אוויר במהלכם הופלו שני מטוסי מיג 21 ומטוס שחק. טייסו נטש ונפל בשבי. 10 חיילים נהרגו ו-30 נפצעו. אבידות הסורים כ-500 נפגעים. מסוקי הטייסת ביצעו גיחות רבות לחילוץ פצועים, הטסת מפקדים ומשימות אחרות.

שתפו את המאמר

מנוי
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות
0
Would love your thoughts, please comment.x