הפלת סמב”ד 95

פרטי המטוס:

דגם:סופר מיסטר B.2

יצרן:דאסו,צרפת

תיאור האירוע:

רביעית מטוסי סופר מיסטר של טייסת 105, שאותה הוביל מפקד הטייסת רס”ן אהרון (“יאלו”) שביט, מס’ 2 סגן ירמי קידר, מס’ 3 סרן דן אנגל במטוס 95 ומס’ 4 סגן אלי זוהר במטוס 94, המריאה מחצור בתאריך 5 ביוני 67 לתקיפת בסיס ח”א אינשאס במסגרת מבצע “מוקד”. כינוי המבנה בקשר היה “דובק”.

המטוסים היו חמושים בפצצות 250 ק”ג ונשאו מערכת “עופרה” שנועדה לשיבוש התקשורת בין המטוסים המצריים לבין הבקרה. הטיסה התבצעה בגובה נמוך מעל לים, והמבנה חצה את החוף המצרי באיזור פורט סעיד,טס דרומה לאיזור הדלתא אך המוביל לא הצליח לאתר את המטרה.

המבנה סב על עקבותיו, חזר לנקודת ההזדהות האחרונה שהיתה מעל לים וניווט בעזרת כיוון וזמן עד שהגיע למטרה שהיתה אפופת עננים.

המטוסים משכו לגובה מעל לעננים כשאש הנ”מ המצרית מזנבת אחריהם. המוביל גילה פירצה בעננים, צלל דרכה כשהאחרים מאחוריו במרחק של 800 מטר האחד מהשני. הם ביצעו יעף מעל למסלול עם מבער אחורי במהירות 590 קשר, ביצעו פנייה, נכנסו ליעף הפצצה והטילו את פצצותיהם.

סרן אנגל לחץ על כפתור שיחרור הפצצות אך אלה לא השתחררו. הוא ביקש אישור לבצע יעף נוסף בעוד האחרים עוברים לצליפה. אנגל נסק עם מבער לתוך העננים, התהפך וצלל דרך חור בעננים ליעף צליפה נוסף. תותחי הנ”מ המצרים עקבו אחריו בזמן הצלילה. המטוס נפגע מפגזים, התרסק על המסלול, התפוצץ והמשיך לתוך חורשה שבקצהו. דן אנגל נהרג.

שלושת המטוסים שנותרו המשיכו במשימתם ומשסיימוה התארגנו במבנה הגנתי ויצאו לעבר סיני והביתה.

שתפו את המאמר

מנוי
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות

מאמרים אחרונים

קטגוריות

ניוזלטר מרקיע שחקים

הירשמו לניוזלטר של מרקיע שחקים ותהיו הראשונים לדעת על מאמרים ועדכונים חדשים באתר!

תודה על הרשמתך
0
Would love your thoughts, please comment.x