הפלת עיט 83

פרטי המטוס:

דגם:A-4H סקייהוק

יצרן:דגלס, ארה”ב

פרטי האירוע:

ביום 11 באוקטובר 73 במהלך תקיפות מטוסי ח”א ברמת הגולן, יצא זוג מטוסי עייט של טייסת 102 לתקיפת כוחות הצבא הסורי שנמצאו מדרום למזרעת בית ג’אן . הטייסים, קורן ועמירם גיא , חגו  מעל צפת בגובה 18,000 רגל והמתינו להוראת הבקר להיכנס לתקיפה.

כשקיבלו את האישור לטוס למטרה שנקבעה להם,הנמיכו לגובה 14,000 רגל ויצאו לכיוון בכוח מנוע מלא.כשהיו מעל חאן ארנבה בגובה של 6,000 רגל ובמהירות של 350 קשר,נורה לעברם טיל נ”מ סורי ממרחק של 15-20 ק”מ.

המוביל זיהה את שובל הטיל  שהמשיך לכיוון גיא  שהיה מס’ 2. ברגע האחרון הרים גיא את חרטום המטוס בניסיון להתחמק אך הטיל פגע בחלק האחורי של הגחון ומהפיצוץ נשבר גוף המטוס ל-2 חלקים.

גיא נטש מיד, הגיע בשלום לקרקע ונפל בשבי הסורים.

סיפר גיא בראיון לביטאון חיל האויר:

“רמת הגולן היתה מלאה אבק ועשן קרבות ואור בוקר מסנוור. בגובה 14,000 רגל, תוך שאני מחפש את המטרה שלי דרך החלון הקטן של הקוקפיט, אני רואה לפתע כדור אש ענק מתקרב אלי. ניסיתי להתחמק מהטיל, אך לא הספקתי ונפגעתי פגיעה ישירה. המוביל שלי סיפר לי מאוחר יותר שהוא ראה את המטוס שלי מתפרק ושלא האמין שיצאתי חי מהמטוס הזה”

סיפר גיא לגיל ריבה בראיון לאתר עמותת “ערים בלילה”: ¹

“בבוקר אנחנו קמים אחרי שהטייסת כבר ספגה הרבה מאוד אבדות במהלך חמישה הימים הראשונים. נאמר לנו שחיל אוויר הופנה כולו לתקוף את הסורים מכיוון שבסורים, בחזית הסורית חל מפנה והסורים מתחילים לסוג לאחור.אנחנו טסים גם כאן עם הרבה דלק, הרבה פצצות. מגיעים לחזית ואז הבקר נותן לנו מטרות. מתחילים לטוס מזרחה, שמונה וחצי-תשע בבוקר, כל הרמה מלאה בעשן ובאבק,שמש עולה מלמטה ובקושי אפשר לראות מה קורה. ואז, תוך כדי חיפוש אחרי המטרה שלי, אני מגלה פתאום כדור אש מצד שמאל למטה וברור לי שזה טיל וגם ברור לי שהוא מכוון אליי ועומד לפגוע בי. אני מנסה לעשות איזה פעולת התחמקות, לא מצליח. הטיל פוגע בי פגיעה ישירה. אני כנראה באופן אינסטינקטיבי שולח יד לכיסא המפלט, מפליט את עצמי. התמונות שאני זוכר זה אני זוכר את עצמי מסתובב בשמים, השמש פתאום היא למעלה פתאום היא למטה, זה מה שקורה לכיסא מפלט, וכעבור שניה או שתים אני מוצא את עצמי תלוי על מנצח בגובה של 14 אלף רגל. וכעבור מספר שניות אני רואה שאני גם פצוע, איבדתי את ההכרה.”

1  לראיון המלא:http://www.erim-pow.co.il/article.php?id=255

שתפו את המאמר

מנוי
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות

מאמרים אחרונים

קטגוריות

ניוזלטר מרקיע שחקים

הירשמו לניוזלטר של מרקיע שחקים ותהיו הראשונים לדעת על מאמרים ועדכונים חדשים באתר!

תודה על הרשמתך
0
Would love your thoughts, please comment.x