הפלת קורנס 129

פרטי המטוס:

דגם
:F-4E-39-MC פאנטום II

יצרן:מקדוננל-דגלס, ארה”ב

מספר יצרן:2563

מס’ חא”א:68-0435

תיאור האירוע:

הטייס סגן עמוס זמיר והנווט סגן עמוס לויטוב היו צוותו של קורנס 129 של טייסת 69 שהמריא מרמת דוד ביום 5 ביולי 70 בשעה 12:30 כחלק ממבנה של שישה מטוסים שנשלחו לתקיפת מטרת עומק במצרים. לאחר ההמראה צבר המבנה גובה מעל לים וטס דרומה. בהיותו מעל רפידים התפצל לשלושה זוגות.שניים שימשו להטעייה ואילו הזוג השלישי שבו היה המטוס מספר שתיים, ואותו הוביל אביהו בן נון עם הנווט שאול לוי  המשיך למטרה שהיתה סוללת טילי SA-2 אשר היתה ממוקמת ליד שדה התעופה בילבס מזרח.

לאחר חציית תעלת סואץ הנמיך המבנה וטס במהירות גבוהה, חצה את הדלתה והמשיך לעבר המטרה. מכשירי המכ”מ המצריים גילו את המטוסים החודרים וננעלו עליהם.מכשירי ההתרעה בתאה הטייס החלו לצפצף ולהתריע וסוללות הטילים החלו לשגר טילי נ”מ.

בהגיעם למטרה גילגל בן נון את מטוסו והחל לצלול לעבר המטרה. זמיר משך לגובה לפני הצלילה ואז ננעל טיל על מטוסם בשעה 2. זמיר חיכה שהטיל יתקרב ושבר בחדות. הטיל התפוצץ ליד המטוס וזיעזע אותו. זמיר גילגל את המטוס שמאלה והחל לצלול לעבר המטרה ולויטוב נעל עליה את המכ”מ.בהיות המטוס בגובה 7,000 רגל התפוצץ טיל נוסף שפגע בו.

המטוס בער אך היה עדיין בשליטה וזמיר הודיע שנפגע.הצוות החל בהכנות לנטישה, ולבסוף משך בידיות ההפלטה ונטש את המטוס. כשהגיעו לקרקע הגיעו אליהם חיילים מצריים. בן נון חג ממעל כדי לראות ששני אנשי הצוות נטשו ולאחר מכן התרחק

עמוס זמיר ועמוס לויטוב נפלו בשבי המצרי והוחזרו לאחר מלחמת יום הכיפורים.

שתפו את המאמר

מנוי
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות

מאמרים אחרונים

קטגוריות

ניוזלטר מרקיע שחקים

הירשמו לניוזלטר של מרקיע שחקים ותהיו הראשונים לדעת על מאמרים ועדכונים חדשים באתר!

תודה על הרשמתך
0
Would love your thoughts, please comment.x