הפלת קורנס 607

פרטי המטוס:

דגם
:F-4E פאנטום II

יצרן:מקדוננל-דגלס, ארה”ב

מספר יצרן:2754

מס’ חא”א:68-0546

תיאור האירוע:

קורנס 607 של טייסת 201  שהוטס ע”י סרן יגאל שוחט ונווטו משה גולדווסר, היה חלק ממבנה מטוסי קורנס של הטייסת שהמריאו מבסיס חצור ביום 3 באוגוסט 70 למבצע “שיער 265” לתקיפת סוללות טק”א מצריות באיזור שבין בסיס ח”א המצרי אבו סואיר ולבין איסמעיליה. טילי קרקע אויר אלו ביצעו מארבים למטוסי ח”א וגרמו להפגעותם של מספר לא מבוטל של מטוסים.

המבנה של טייסת האחת הצטרף למבנה קורנסים של טייסת 69 ולמבנים אחרים של מטוסי עייט מטייסת 109, טייסת 102 וטייסת 115 שהמריאו מבסיסי רמת דוד,תל נוף וחצרים.

המטוסים התוקפים חצו קו בתעלת סואץ בגובה נמוך ובזמ”מ,,10:05 נסקו לביצוע יעפי ההפצצה. על המטוסים נורו טילי נ”מ רבים והטייסים ביצעו שבירות ותמרוני חמיקה רבים.

מטוס הקורנס של שוחט נפגע מטיל לאחר שיצא מיעף ההפצצה. שוחט השתלט עליו, הפנה את מטוסו מזרחה והחל לאסוף גובה. לאחר זמן קצר נדם אחד המנועים והמטוס הפגוע איבד מהירות. אז פגע בו טיל נוסף ששיגרו המצרים, והצוות נטש אותו בשלום כשזמן צניחתם לקרקע נורתה עליהם אש נק”ל. שוחט נפצע קשה ברגליו,איבד את הכרתו ונפל בשבי. הוא הועבר לבית חולים ושם קטעו הרופאים המצריים את רגלו הימנית.

גולדווסר הגיע לקרקע בשלום אולם אז נפל לידיהם של חיילים רוסים שמסרו אותו לידי המצרים שהיכו אותו קשות ולאחר מכן העבירו אותו לחקירה. גולדווסר נפטר כתוצאה מהעינויים שעבר.

מטוס הקורנס השני של הטייסת שהשתתף בתקיפה, מס’ 661 שאותו הטיסו סרן רענן נאמן והנווט יורם רומם נפגע גם הוא והטייס נפצע קשה בידו. הנווט לקח את ההגאים והנחית את המטוס הפגוע בבסיס רפידים. על פעולתם זכו הצוות לאות המופת.

שתפו את המאמר

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on print

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מאמרים אחרונים

קטגוריות

ניוזלטר מרקיע שחקים

הירשמו לניוזלטר של מרקיע שחקים ותהיו הראשונים לדעת על מאמרים ועדכונים חדשים באתר!