הפלת קורנס 680

פרטי המטוס:

דגם:F-4E-41-MC פנטום II

יצרן:מקדוננל דגלס

מספר יצרן:

מס’ חא”א:

תיאור האירוע:

במלחמת ההתשה, ביום 18.7.70, במסגרת מבצע “אתגר”, הובילו בקורנס 680 מפקד טייסת 201 סא”ל שמואל חץ ונווטו מנחם עיני שהיה הנווט הבכיר של הטייסת,  רביעיית קורנסים לתקיפת סוללות טילי קרקע אויר מצריות, כשעוד זוג מטוסים טס להטעייה. התקיפה היתה בגובה 5,500 מטר והמטוסים היו מצויידים בנוסף לפצצות בפודים ללוחמה אלקטרונית , והמבנה טס בצורה כזו שהמטוסים מחפים האחד על השני.בנוסף הופעלו אמצעי ל”א מוטסים וקרקעיים. כ-16  ק”מ לפני המטרה התריע חץ  על טיל שהתקרב ממול למבנה מבלי לסכנו.

בהמשך קיבל המבנה התרעה על טיל נוסף. טיל  3-SA הגיח מול המטוס  והתפוצץ ליד הכנף השמאלית. המטוס נכנס לפניה שמאלית והנמיך בצורה נשלטת לגובה 600-1000 מטר וטס בחזרה כשעשן דק ולבן נשרך מאחוריו. כחצי דקה לפני חציית התעלה איבד חץ את השליטה על המטוס,  עיני נטש פצוע ונפל בשבי. המטוס המשיך להוריד אף בפניה ימנית, והתרסק דרומית מערבית לאיסמעיליה כשחץ בתוכו.

מספר עיני בספר “חליפת לחץ” 1

“דקות ספורות לפני שהגענו למטרה, קיבלנו התראה שסוללת 3-SA ננעלה עלינו. מספר שניות אחר כך שיגרה הסוללה טיל… הכל קרה בבת אחת: שמתי לב שהמטוס מבצע הטיה אטית בכיוון שמאל כלפי מטה. היינו במהירות של 600 קשר בגובה 100 מטר בלבד. למרות שאני לא טייס, אלא נווט, הבנתי שאין יותר ‘למטה’. מסקנה: המטוס יוצא מכלל שליטה. בלי לחשוב הרבה משכתי בידית ההפלטה ועפתי החוצה.

“כשיצאתי מהמטוס היינו במהירות עצומה של 600 קשר, ובגלל הלם האוויר איבדתי את ההכרה. אני זוכר במעורפל את המצנח נפתח, ואחר כך אני זוכר את עצמי זוחל על הקרקע, פצוע, רגל שמאל שבורה בשבר פתוח, מונחת בצד, ללא חיות. יד ימין היתה שבורה בשלושה מקומות וגם אותה לא יכולתי להזיז. היו עוד שברים במקומות אחרים בגוף ודיממתי מחתך עמוק במפשעה… לא ראיתי שום סימן לחץ והנחתי שהוא נהרג. אני לא יודע איך עשיתי את זה, אבל הצלחתי לשלוף את מכשיר הקשר האישי שלי מן הסרבל וליצור קשר עם זוג פנטומים אחר שהיה באוויר.

“סיפרתי לטייס שאני פצוע קשה ואחר כך דיווחתי שאני רואה משאית עם חיילים מתקרבת למקום ושהחיילים יורדים ממנה ובאים לקראתי. אמרתי לו: ‘הם מתקרבים, תמסור דרישת שלום בבית, תגיד שאני חי’. סגרתי את מכשיר הקשר. אני חושב שזה היה מקרה ראשון בעולם של נפילה בשבי בשידור חי”.

גם מטוסם של אביהו בן נון ונווטו שאול לוי נפגע קשות אך בן נון הצליח להנחיתו נחיתת חירום בבסיס רפידים.

הערות המערכת:

1
.הוצאת משהב”ט

שתפו את המאמר

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on print

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

גלילה למעלה