הפלת מסוק מי-8 מצרי, 6.10.1973

יום הראשון של מלחמת יום הכיפורים המריאו מבסיס חצור מבנים של מטוסי קורנס של טייסת 201 לגיחות הגנ”ש (הגנת שטח) מעל  בסיס רפידים. הם נתקלו במסוקי מי-8 מצריים שהובילו חוליות אנשי קומנדו ותצפיתנים, ירטו והפילו אותם.

סיפר דן חלוץ בספר הטייסת:

“רצנו לכיוון רפידים. ראינו זוג מיראז’ים. שברנו מהם והם מאיתנו לזיהוי, כי זה אור אחרון. די חשוך, והיו דיווחים על מטוסים מצריים באיזור. אנחנו מתארגנים להגנה על רפידים, ובינתיים תחנת הבקרה באיזור  “צועקת” שמתקיפים אותה סוחויים.  לקחנו כיוון לעברה, ואופיר מגלה קשר עין עם מבער שבורח מערבה. רצים אחרי הסוחויים האלה הנמצאים כ-2 מייל ויותר לפנינו.לי אין קשר עין איתם ומאבדים אותם. מאוחר יותר הגיע דיווח שנפל באיזור סוחוי, אבל עד היום לא נפתרה התעלומה אם הוא שייך  לטייסת.

בזמן הרדיפה אחרי הסוחויים אנחנו שומעים שאיתן פלד בקשר עין עם המסוקים. אני מבקש כיוון מהבקר והוא שולח אותי  למסוקים. באים ורואים  שלושה מסוקים בוערים על הקרקע. הגענו דקה לערך אחרי שהופלו.

אני לא מגלה קשר עין עם מסוקים נוספים, לעומת זאת, אופיר ש”נסחב” מאחורי מגלה בצד קשר עין עם שנים ופוגע בשניהם. אני די מתפלא שהוא מודיע לי בקשר שהפיל, כי אני לא רואה מסוקים חוץ מהשרופים. מאוחר יותר התברר שאחד מהם נפל והשני הצליח לחזור לפאיד ונחת נחיתת ריסוק.”

המטוס המפיל: קורנס 615 (Photo credit:Ed Okun)

הערות המערכת:

  1. חלוץ  עם נווטו בראל  היה במבנה “אייל” עם יהונתן אופיר ונווטו אביקם ליף
  2. אופיר הטיס את קורנס 615. מטוס זה נפגע קשות מטיל נ”מ  סורי למחרת , מהפגיעה הופלט הנווט אביקם ליף ונפל בשבי ואילו טייסו גד סמוק הנחית את המטוס הפגוע נחיתת חירום ברמת דוד.

שתפו את המאמר

מנוי
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות

מאמרים אחרונים

קטגוריות

ניוזלטר מרקיע שחקים

הירשמו לניוזלטר של מרקיע שחקים ותהיו הראשונים לדעת על מאמרים ועדכונים חדשים באתר!

תודה על הרשמתך
0
Would love your thoughts, please comment.x