הפלת ארבעה מיג 21 סוריים, 24.9.79

בחודש ספטמבר 1979 יורטו 2 מטוסי קורנס שהיו במשימת צילום מעל שטח סוריה, ע”י 2 מטוסי מיג 23 ששיגרו עליהם טילי אויר אויר. מטוסי הקורנס שבו בשלום לבסיסם.במטה חיל האויר הוחלט לבצע שוב את המשימה,את זוג הצלמים ילווה זוג מטוסי בז של טייסת 133, ואילו רביעית מטוסי בז תחוג בגובה נמוך מעל לים ותמתין לשעת הכושר.

ב-24 בספטמבר 79 המריאו המטוסים למבצע שכונה “דלילה 2”. אולם כבר כשהיו הקורנסים באיזור בית שאן הוזנקו מולם מטוסי מיג 21. הבקר הפנה את הקורנסים לכיוון דרום, וזוג הבזים הופנה למרדף אחרי המיגים לכיוון צפון.

הסורים גילו את זוג הבזים והזניקו מולם מבנה של ארבעה מטוסי מיג 21 מבסיס דמייר. רביעית הבזים שהמתינה בגובה נמוך הופנתה לקראתם והפילה את כולם בקרב אויר שנערך 6 מייל מדרום מזרח לבירות ונמשך כ-90 שניות.

רס”ן אבנר נווה בבז 695 “הכוכב” הפיל מיג בטיל פיתון 3 ומטוס נוסף ביעף תותח.

בז 695 “הכוכב” שבו הפיל רס”ן נווה 2 מיגים סוריים

סרן דדי רוזנטל בבז 676 הפיל מיג בטיל ספארו

בז 676 בנחיתה (באדיבות עפר צידון)

סיפר רוזנטל בראיון לביטאון חיל האויר:

“היינו במארב בגובה נמוך בצור. בני צינקר ורונן נצמדו למיגים הסוריים וניסו ליירט אותם ואנחנו דילגנו למקום קרוב יותר כדי לסייע להם. רביעיית מיגים הוזנקה לחתוך להם את הדרך ואנחנו באנו לפגוש אותם. כשראיתי את הבליפים על המכ”ם וידעתי שהולכים למפגש, לא האמנתי שזה קורה. זה היה מין חלום, שלא מאמינים שהוא יתגשם.

“היינו רביעייה מול רביעייה. אבנר נווה הפיל שני מטוסים, ישראל,  הפיל מטוס אחד ואני הפלתי אחד. זה היה בלגן בלתי רגיל, המון אדרנלין ותחושה של התגשמות. בקרב עצמו עושים דברים שהם דומים מאוד לקרבות אימונים, רק שפתאום, כשיורים, יוצא טיל מהכנף. הטיל הזה טס למיג, והמיג מתפוצץ מול העיניים. מטוס יפהפה הופך לאדי מתכת, פשוט אדי מתכת. זה מדהים. הקרב נגמר ואבנר נווה צעק לכולם: ‘נתק מגע, מערבה, מערבה’,

בדרך חזרה לא האמנתי שזה קרה בכלל. מיד רציתי עוד.”

סרן רליק שפיר בבז 692 “גלאקסיה” הפיל מיג נוסף בטיל גובלן

בז 692 שבו הפיל רליק שפיר מיג 21 (צילום:שריאל שטילר)

שתפו את המאמר

מנוי
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות

מאמרים אחרונים

קטגוריות

ניוזלטר מרקיע שחקים

הירשמו לניוזלטר של מרקיע שחקים ותהיו הראשונים לדעת על מאמרים ועדכונים חדשים באתר!

תודה על הרשמתך
0
Would love your thoughts, please comment.x