הפלת מיג 21 מצרי, 14.10.1973

שני מבנים של מטוסי קורנס מטייסת 201 נשלחו ביום א’, 14 באוקטובר 73 לתקיפת בסיס ח”א המצרי מנצורה.המבנה הראשון , מבנה “סרטן” שכלל זוג קורנסים שאותם הטיסו איתן בן אליהו/טלמון ופלטר/שמואלי תקף בשעה 15:35 הטיל את פצצותיו בקלע על המסלול כשהנ”מ המגן על השדה יורה כל הזמן, המבנה השני, שכלל שישה מטוסים, שאותם הטיסו פלד/גל,רגב/טמיר,זהר/ברעם,אליאסף/שליון,ברנע/גולן ורדר/עממי תקף מסלולים ודת”קים בשעה 15:36:30

4 רביעיות מטוסי מיג 21 פטרלו מעל לשדה בהגנת שטח.שתיים מהן היו מטייסת שהוצבה בבסיס, רביעיה שלישית מבסיס טנטא והאחרונה מבסיס אבו חמד. מעל לשדה החל קרב אויר המוני בין מטוסי הקורנס לבין המיגים.

איתן בן אליהו (לימים מפקד חיל האויר) ונווטו עמירם טלמון הפילו מיג 21, ואיתן פלד ויהואר גל בקורנס 633 הפילו מיג שני. מיג נוסף נכנס לאדמה ומיג רביעי נפגע מטיל נ”מ ונחת נחיתת חירום בשדה.

מספר איתן בן אליהו בתחקיר:

“כיוון אחרון למשיכה, וכעבור 20 שניות מתגלה לפני מבנה של מיגים בהגנת שטח מעל לשדה. החלטנו לתקוף ולמשוך מהיעף ישר לעבר המיגים. דיווח על המיגים, כניסה לפנייה, אני חולף בזוית צידוד, מושך למעלה ומנקה את המטוס. המיגים מונחים לפני. יורד למטה, מנסה לשגר דקר, ללא הצלחה. ממשיך את היעף לתותחים, מהירות סגירה נוראית בירי מכני, והמיג מתפוצץ.”

מספר עמירם טלמון בתחקיר

אני מסתכל כל הזמן אחורה. כמו שאיתן יורה ,אני רואה בטווח 600-700 מטר  מאחורינו מיג. צעקתי לאיתן מהר לשבור. הינו נמוכים מאד,הוא שובר בבת אחת, המיג נכנס לאדמה.

שתפו את המאמר

מנוי
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות

מאמרים אחרונים

קטגוריות

ניוזלטר מרקיע שחקים

הירשמו לניוזלטר של מרקיע שחקים ותהיו הראשונים לדעת על מאמרים ועדכונים חדשים באתר!

תודה על הרשמתך
0
Would love your thoughts, please comment.x