הפלת מיג 21 מצרי, 24.10.1973

בקרב האויר שנערך ב-24 באוקטובר 1973 ושאת תיאורו הבאנו מפי ישראל בהרב וגיורא אפשטיין, השתתף גם אברהם שלמון שהטיס את שחק 33 של טייסת 101. בקרב זה הפיל שלמון מטוס מיג 21 מצרי.

לפניכם תיאור הקרב וההפלה כפי שסיפר שלמון בראיון לביטאון חיל האויר:

“היינו אמורים לפטרל במרחק מקרב-אוויר, באיזור ג’בל-עובייד, אבל אפשטיין, שהיה המוביל, גנב כל הזמן לכיוון הקרב, התקרב והתקרב, עד שנכנסנו לקרב. אני ראיתי מיג אחד, יריתי בו בטווח סביר, אבל במהירות מאוד נמוכה וכשמיראז’ יורה במהירות נמוכה, הוא מאבד את כל הכוח”.

“עכשיו אני והמיג, שנינו במהירות נמוכה ובגובה נמוך, מתחילים ‘מספריים’: תנועות של מספריים במהירות נמוכה, כשכל אחד רוצה ללכת כמה שיותר אחורנית. ואנחנו עושים תנועת מספריים אחת, שנייה ואני רואה שאני לא מרוויח עליו שום יתרון. תוך כדי כך נתתי לו להבין שאני עושה מספריים כמוהו, אבל בעצם כבר עזבתי את הטקטיקה הזאת והתחלתי לאסוף מהירות. כשהייתי ב-300 קשר, הרמתי את האף ועליתי למעלה והוא יישר כנפיים ואסף מהירות כדי לברוח, משום שראה שהוא בחיסרון.

“עד שירדתי, כבר נפתח מאיתנו טווח, 800-600 מטר בערך ויריתי בו טיל. הוא לא פגע, אלא התפוצץ בקירבתו.

כנראה שנפגע לו בידון, כי ראיתי זרזיף קטן של דלק. שמתי את הכוונת של התותחים ויריתי צרור יחסית מרחוק וטיפה מעליו. כדור אחד נכנס לתוך המנוע והתפוצץ בפנים. ואז הוא עשה את השגיאה שלו: הוא פנה כדי לשבור ממני, כי הוא לא ידע באיזה טווח אני נמצא ממנו. כשהוא שבר, סגרתי את הטווח ואז הכנסתי בו צרור והוא התפוצץ. נדמה לי שהטייס צנח. זה היה קרב אמיתי, שמי שהיה יותר טוב, ניצח בו”.

שתפו את המאמר

מנוי
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות

מאמרים אחרונים

קטגוריות

ניוזלטר מרקיע שחקים

הירשמו לניוזלטר של מרקיע שחקים ותהיו הראשונים לדעת על מאמרים ועדכונים חדשים באתר!

תודה על הרשמתך
0
Would love your thoughts, please comment.x