ההפלה השלישית של ישראל בהרב, 25.3.70

הפלה שלישית מיג 21 (בודד) 25.3.70

התקבל בטייסת פ.מ. המשימה: “פטרול אלים להפלת מטוסי אויב”. כך, בפשטות שאינה מתיישבת באותה קלות עם פירוש מלא משמעותה של המשימה- “הפלת מטוסי אויב”!… לא די בזאת, אלא שבנוסף, כדי לחסוך בטיסות, שילבנו את הפ.מ. הזה עם משימה מנהלתית אחרת, “החלפת מטוסי כוננות בבסיס ח”א ברפידים”.

משום מה, דווקא הפעם, הייתה לי תחושה שהסיכוי למפגש גבוה מהרגיל, לכן די מוזר היה שלפני הטיסה פתחנו את “סוט” (תא) הרדיו בגב המטוס, מאחורי תא הטייס, ששימש כתא מטען אישי מאולתר, כדי להכניס אליו את התיק האישי עם… מברשת השיניים, מגבת, כפכפים וכו’…

אני הטסתי את שחק 81. שייטנו בגובה 25,000 רגל לכוון התעלה, לקראת החצייה הנמכנו, המשכנו קצת פנימה לכוון צלחייה והתייצבנו ב”מעגל אינדיאני” – גובה 5,000 רגל, תוך שאנו מדמים מטוסי תקיפה. הכוונה הייתה לפתות את האויב לחשוב שיש לו כאן עניין עם שגרת תקיפה של מטוסי עיט.

לא חלף ומן רב ואמנם קבלנו ברדיו דיווח על מטוסים שלהם, מיג 21, המפטרלים במקביל לנו כ-15 מיל מערבה.

לא היה עדיין טעם לקחת אותנו למפגש, מכיוון שטיסה לכיוונם הייתה מסגירה אותנו, הם היו עשויים לגלות את תרמית ההתחזות… ולהסתלק, בטרם עת. לכן, היה הכרח להמתין ולהשאיר להם את היוזמה וההחלטה ליצירת מפגש, כדי שהם “יתנפלו” עלינו… שכן, כל העניין היה, “ללמדם לקח”, כדי שלהבא ידעו שלא כדאי ליירט ולהתנפל על מטוסי תקיפה!
לאחר עוד מספר סיבובים נשמעת ברדיו הודעת הבקר המיוחלת : “למפגש !”… ההונאה הצליחה, הם לקחו כוון אלינו!

המרחק הראשוני בין הצדדים היה כה קרוב, שפעם שהם יזמו ולקחו כיוון אלינו כבר הם לא יוכלו להמנע מהמפגש. הספקנו להשליך נתיקים ולהשלים פניה אליהם לכוון מערב, ומייד התערבנו רביעייה ברביעייה, הקרב החל !

מספר שלוש, גיורא אפשטיין, המוביל שלי, הגדיר לעצמו מיג והחל לסגור עליו. מצאתי מיג אחר שנראה פנוי והתחלתי להתייחס אליו. אך, מייד גיליתי שמספר שתיים חותך אותו מאחור. שוב תרתי אחר מטרה פנויה. מייד ראיתי מיג חולף מתחתי לכוון מספר שתיים. הזהרתי אותו ברדיו והתחלתי להתגלגל אל המיג. תוך שאני יורד אליו פתח המיג באש חסרת סיכוי בטווח לא יעיל. הפסקתי את הירידה אליו משלהפתעתי גיליתי שגם מיג זה מועסק מאחור. כן, גם הוא “תפוס”.

שוב חיפשתי מטרה, מישהו דיווח ברדיו שהפיל מיג ! גיורא אפשטיין… אני “נלחץ”, מצאתי מיג חולף אנכית כלפי מעלה… גם הוא גורר אחריו שחק! עוד מישהו מדווח על הפלה!… ואני, מסתובב לי כאן כמו “סביבון”, מתוסכל, ללא מטרה.

ו… הבקר מודיע על… “רביעיית מיגים נוספת נכנסת מדרום”…! כן…! המצרים, שיכולת השליטה שלהם מהקרקע גבוהה, הביאו רביעייה “טרייה”, שאמורה לזנב בנו בתום הקרב. מוזר, אך נשמתי לרווחה, זה ברור! מכאן תבוא גם “המטרה” שלי, זו ה”ישועה”!… התיישרתי לכוון דרום, לקבל אותם. הוצאתי את העיניים מחוריהן כדי לגלות ראשון “קשר עין” עם הרביעייה הצפויה. תוך שניות ספורות גיליתי מיג 21 טס מדרום לצפון, לכיוון הקרב, עומד לחלוף אותי ב”מצח מקביל” בצד ימין, זהו! “אני מסודר”! ידעתי שהוא – “שלי”…! ואז, באה ההודעה בקשר: “הפסק קרב” !

זו הודעת הבקר שממנה יגורתי! פירושה החד משמעי: להפסיק כל תמרון התקפי, לפנות באופן החלטי לכיוון ניתוק המגע, הביתה!

מספר שלוש, אפשטיין, מדווח שהוא “יושב על המיג השני” שלו ו”עוד מעט מסיים” להפילו. הודעתו דוקרת אותי. היה זה אמור להיות המיג שאני אחראי לו, “שלי”, אשר תמרן חופשי בקרב וסיכן את בני המבנה שלי, אלא שלא אני מצאתי אותו.

‘מספר אחד’ המוביל, נותן רשות ל”מי ש’יושב’ שימשיך”!… אז גם אני ‘יושב’… לקחתי החלטה להמשיך עד שמספר אחד יורה משהו אחר, מה גם שהמיגים הללו באמת עלולים להיכנס אחרי מטוסינו העוזבים ולהפריע לניתוק המגע.

זמן רב לא היה לי! רק פניה אחת. משכתי את המטוס לפניה חריפה ימינה תוך שיפוט, להשלים 180 מעלות עד לגזרת ירי על המיג שחולף אותי ב”מצח מקביל” מימין. כבר לקראת 90 מעלות של הפניה, בכוון מערב, זיהיתי שהמרווח בין הנתיבים צר מדי ואין לי סיכוי להשלים את הפניה ולהישאר “בפנים”.

“אשפך” !

לא היה ברשותי הזמן לביצוע הטקטיקה “הקלאסית” המקובלת במצב כזה, נותר סיכוי ל”שיטה” אחת בלבד – “ירי בחליפה”!… המיג היה ממוקם לקראת 90 מעלות חצייה, בטווח של כ- 700מטר. קבעתי לכוונת זרם טווח של 600 מטר (למדתי לקח מאז הקרב הראשון), “פיפר” חולף על המטרה וממשיך הלאה ממנה, שחררתי צרור קצר, לא פגע. ברור! אין לכוונת שום “צ’אנס” לתת נתונים במצב כזה, שהוא מחוץ למגבלה הפיזיקאלית שלה, צריך היסט ענק!

במהירות 450 קשר מטוס ה”שחק” יבצע כל דבר שתבקש ממנו! שמתי “סטיק בבטן”, מד ה-G ניתר לסוף השעון, אך המטוס עשה את שלו. בתנופה ברורה חתך קדימה, עד שהמיג כמעט ונעלם לי מתחת לאף המטוס. זה מכסימום ההיסט שיכולתי לתת, תוך שמירת קו טיסה. טווח 600 מטר, לחצתי הדק לצרור קצר ועזבתי… לא יאומן !… הוא נפגע בזנב ובכנף, ומושך אחריו אש ועשן. אבל, הוא עדיין טס !

“נשפכתי מחוץ למעגל” ומשכתי אליו חזרה. מספר שלוש מדווח שסיים את ההפלה השניה שלו ומספר אחד מורה “הביתה” !

המיג שבר שמאלה מערבה כשאני ממשיך חריף את הפנייה ימינה מזרחה, שהיא גם אליו וגם לניתוק מגע. יורה צרור נוסף בחליפה. הפעם כבר לא פגעתי… אלא, שלא היה צורך עוד – הוא נטש לנגד עיני!

התארגנו למבנה בדרך לרפידים, “גלגול ניצחון” ונחיתה.

המכונאים הוציאו לי את תיק הציוד האישי מ’סוט’ הרדיו. מברשת השיניים שזכתה להימצא בקרב אויר, עברה בכבוד את טבילת האש הראשונה.

סיכום הקרב: השמדנו רביעיה שלימה ועוד מטוס חמישי מתוך רביעייה נוספת. לתוצאות הקרב הזה היו השלכות מיידיות על תפקוד חיל האויר המצרי בקרבת התעלה.

שים לב! מאמר זה מוגן בזכויות יוצרים.

כל הזכויות שמורות לתא”ל (מיל’) ישראל בהרב. אין להשתמש במאמר זה או בכל חלק ממנו או לאחסנו בכל מאגר מידע שהוא ללא אישור מראש, ובכתב, של המחבר.

שתפו את המאמר

מנוי
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות

מאמרים אחרונים

קטגוריות

ניוזלטר מרקיע שחקים

הירשמו לניוזלטר של מרקיע שחקים ותהיו הראשונים לדעת על מאמרים ועדכונים חדשים באתר!

תודה על הרשמתך
0
Would love your thoughts, please comment.x