הפלת שבעה מיג 21 מצריים, 17.10.1973

בערב שמחת תורה התשל”ג,17 באוקטובר 1973,הוזנקו מרפידים גדעון לבני בשחק 52 ומיכאל צוק בשחק 58 וכן דרור חריש של טייסת 101 לפיטרול. הם פיטרלו הלוך ושוב מבלוזה צפונה בגובה 20,000 רגל.לפתע קיבלו ברדיו קריאה מהבקר “למפגש” בכיוון 290.הם צללו לגובה 7,000 רגל והגדילו את מהירותם ל-1.1 מאך.כשמשכו לכיוון דרום גילה לבני שמיניית מיגים שטסה ב-2 רביעיות מצפון לפורט סעיד. צוק צלל לכיוון רביעיה שטסה מתחתיו, סגר טווח, שיגר טיל על אחד מהם אך הטיל לא פגע.לבני ראה ששני מיגים מתישבים על זנבו של צוק, צעק לו “שבור”!.

צוק שבר ונכנס על מיג אחר,שיגר טיל נוסף וירה עליו בתותחיו הפילו.

באותו הזמן גילה לבני זוג מיגים שטס ב-90 מעלות אליו.הוא תפעל את המטוס לכיוונם,ולאחר 2 טקטים ירה על מיג בזוית 90 מעלות.המיג התפוצץ. זוג נשרים מטייסת הצרעה שהצטרף לקרב,ושהוטסו ע”י סגן איתן אדרס וסרן עמוס שחר, הפילו שני מיגים נוספים בטילי שפריר 2.

סיפר דרור חריש:

הוזנקנו, רביעיה, לעבר האגם המר, שם התחיל לרדת עלינו גשם של מטוסי מיג 17 מדרום לצפון, ואחריהם היו שורה של מיג 21 שהגנו עליהם. כל אחד מאיתנו הפיל מיג 17 והמיגים (17) ברחו.עתה תקפו אותנו ביתרון משמעותי מטוסי המיג 21.אחד מהם בחר בי כמטרה והתחלנו להתעמת. הוא התקדם לעברי, לתדהמתי , וחשבתי שהוא עומד להתנגש בי. זה היה אקט של תקיפה שלא הכרתי. למרות שהמיג 21 עדיף על המיראז’, שברתי ממנו, ובסדרה של תמרונים הצלחתי להכניס אותו לאדמה…

חברי סיימו בינתיים להפיל וחזרו לבסיס. אני עדיין התמהמהתי, ופתאום, במרחק של 10 מייל בערך, זיהיתי ניצנוץ ומצאתי מיג 21 בודד שבא מולי. אחרי 2 תמרונים הפלתי אותו וחזרתי לבסיס. באותו קרב הופלו שבעה מטוסים, מהם שלושה על ידי.  כולם היו מרוצים מהגיחה שתוצאותיה ומרכיביה היו מעולים”.
 

שתפו את המאמר

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on print

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

גלילה למעלה