הפלת שני סוחוי 7 מצריים, 24.7.1969

זוג מטוסי שחק של טייסת 117 שאותם הטיסו רן גורן (מוביל, בשחק 30) ) ואמנון גרדי, הוזנקו מבסיס רפידים ביום 24 ביולי 69 לפטרול באיזור רומני. הם צורפו כזוג שני לעמוס לפידות ומיכאל צוק (בשחק 07) מטייסת 101.

מספר גורן בספר ההפלות של הטייסת:

“נאמר לנו לרוץ  עם כל הכוח לכיוון אום חשיבה כי מיגים תוקפים שם. השלכנו בידונים ורצנו למקום. בהנמכה איבדנו את הזוג השני שפתחו מאיתנו טווח, אך המשכנו לפי ההוראות שניתנו להם.

באום חשיבה היה רק עשן, התוקפים כבר עזבו.הופנינו לכיוון 240 לרדיפה, חצינו את התעלה בגובה נמוך. בעומק השטח המצרי גילינו זוג סוחוי 7 כאשר הזוג מטייסת 101 כבר בשטח. עקב מהירות הסגירה הגבוהה נעצרנו במצב חזיתי כמעט לסוחויים.

בינתיים ירד לפידות על סוחוי, ירה עליו בתותחיו אך לא פגע. צוק נכנס אחריו ובצרור ארוך מאד פגע בסוחוי והוא התרסק.יש לציין כי הסוחויים טסו בגובה נמוך מאד אך ללא נסיון התחמקות או קרב.

לפידות עבר לקדמי,ירה והחטיא. אחריו ירדתי על הסוחוי הנותר והתכוננתי לשיגור טיל. רגע לפני השיגור חלף אותי גרדי שבא עם מהירות סגירה מהצד.הספקתי לשגר את הטיל.הטיל-שפריר 2-ניהג אל המטוס, חלף קרוב אליו, לא התפוצץ ופגע באדמה לפני המטוס ורק אז התפוצץ.

בינתיים המשיך גרדי ביעף כשהוא יורה בנתונים לא טובים, לא פגע ועקב מהירותו התקרב ומשך למעלה.נכנסתי שוב אחרי הסוחוי, התייצבתי בטווח 250 מטר בערך ויריתי צרור קצר בכוונון לא מדוייק. נראתה פגיעה בכנף הימנית. מאמץ קצר לכוונון (קצת קשה בגובה 50 רגל), הפעם כוונון מדוייק למדי, צרור נוסף ובשורש הכנף נראו מספר פגיעות. בשלב זה נראה הסוחוי מושך ופונה ימינה. המשכתי לעקוב אחריו ע”מ לירות צרור נוסף,אך מיד נראו חלקים שונים עפים והטייס הפליט את עצמו, המצנח נפתח והוא נראה צונח. המטוס “נמרח” על הקרקע בקרבת מקום.

חזרנו בגובה נמוך, חצינו קו באגם המר הגדול ונחתנו ברפידים.”

שתפו את המאמר

מנוי
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות

מאמרים אחרונים

קטגוריות

ניוזלטר מרקיע שחקים

הירשמו לניוזלטר של מרקיע שחקים ותהיו הראשונים לדעת על מאמרים ועדכונים חדשים באתר!

תודה על הרשמתך
0
Would love your thoughts, please comment.x