הפלת מיג 21 סורי, 24.8.1980

סרן אילן מרגלית הפיל מטוס מיג 21 סורי בתאריך 24.8.80 בטוסו במטוס בז 696 “חזיז” של טייסת 133.

מספר מרגלית בראיון:

“הייתי להוט מאד להשתתף בקרב נגד הסורים ולהפיל מיג. קיוויתי שיווצר מגע איתם בשעה שאני אהיה באיזור, כך שתהיה לי הזדמנות להתמודד איתם.

בבוקר יום ראשון הייתי באיזור, במשימת פטרול שגרתית לגמרי, ושום דבר לא קרה. כשהגיעה אחר הצהריים הפקודה לצאת למשימה נוספת באותו איזור, לא האמנתי שתהיה שונה מהמשימה של הבוקר. בכל זאת שיבצתי את עצמי גם במשימה הזו בתקווה שאולי.. אולי..

עם ההמראה נתגלתה במטוס תקלה (שהסתדרה אחר כך מעצמה) במערכת כינון החימוש. למרות זאת המשכתי.

כשהגענו, בן זוגי רס”ן י’ ואני לאיזור צידון , השעה היתה 16:45. אף בשלב זה עדיין לא היה ברור שאנחנו יוצאים להלחם נגד הסורים. אלא שלפתע, תוך שניות, השתנה המצב מקצה לקצה:רבעיית מיג 21 סורית פנתה עמוק בתוך דרום לבנון במגמה ברורה לתקוף אותנו. קיבלנו את ההוראה ליירט אותם. הם היו מזרחה לנו. טסנו מולם ותוך זמן קצר ביותר יצרנו איתם מגע. חילקנו את הרביעיה בינינו:אני מטפל בזוג אחד ורס”ן י’ בזוג השני.

הזוג שרס”ן י’ היה אמור לטפל בו, שינה לפתע את מסלולו: המיגים פנו בחדות חזרה לשטחם, תוך שהם יורדים מתחת לעננים לפני שרס”ן י’ הצליח לייצב עליהם את הכוונת.

הזוג “שלי” המשיך לטוס מולי .יריתי טיל וראיתי את אחד המיגים נפגע ומסתחרר אל תוך העננים כשהוא בוער כולו. לא ראיתי את הטייס נוטש, למרות שאחר כך הודיעו בחדשות שהוא הצליח לצנוח. המיג השני ברח.ווידאנו שאין אף מטוס אוייב נוסף בשטח ויצאנו חזרה לבסיס.השעה היתה 16:46 ! כל העסק לקח 60 שניות “
בז 696 ועל חרטומו סימון ההפל של מרגלית (צילום:הראל דמארי)
 

שתפו את המאמר

מנוי
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות

מאמרים אחרונים

קטגוריות

ניוזלטר מרקיע שחקים

הירשמו לניוזלטר של מרקיע שחקים ותהיו הראשונים לדעת על מאמרים ועדכונים חדשים באתר!

תודה על הרשמתך
0
Would love your thoughts, please comment.x