תאונת צרעה 04

פרטי המסוק:

דגם: SA.321K סופר פרלון

יצרן: סוד אויאסיון, צרפת

מספר יצרן: 107

אות קריאה: 4X-FJM

תמונה: ניר מאור

פרטי המסוק:

מסוק צרעה 04 היה המסוק השני שנקלט בטייסת 114 (לימים טייסת “מובילי הלילה”) בבסיס תל נוף, לאחר שהגיע בטיסה מבסיס מאריניאן בצרפת. במלחמת ששת הימים הנחית המסוק את כח החלוץ של ח”א בבסיס אל עריש ובדרך חזרה נפגע קלות מאש נ”מ מעל עזה. לאחר שתוקן השתתף גם בחילוץ מלחי אח”י אילת לאחר שטובעה ע”י המצרים, ובהנחתת כוחות על האי סנפיר במלחמת ההתשה.

תיאור האירוע:

ביום 25 לנובמבר 1968, בשעות הבוקר המאוחרות, השתתף המסוק בתרגיל “תבץ”. הצוות, הקברניט שאול שפי, טייס המשנה עקיבא ורדי והמכונאי המוטס ברוך בר-שלום (“בורקה”), הנחיתו את המסוק ליד הר טמון, ממזרחית לשכם, על מנת לאסוף כוחות של חטיבת גולני. בעת העמסת הכוחות, הסתכלו שני הטייסים אחורה על מנת לראות את תהליך העליה.

מספר שאול שפי: “כשהחזרתי את מבטי קדימה, ראיתי שהמסוק מוטה ימינה בחריפות. כנראה שהקולקטיב עלה מעצמו בגלל תקלה, והמסוק גלגל ימינה. פעולה מידית ליצובו של המסוק כבר לא הועילה, מכיוון שמרכז הכובד של המסוק היה מחוץ לנקודת המשען – כן הנסע הימני של המסוק. הרוטור הראשי של המסוק פגע בקרקע והתפרק, המסוק הוטל על צידו הימני והחל לבעור. הצוות והנוסעים כולם נחלצו ללא פגע.” המסוק נמחה מהסד”כ.

בעדות שהגיע אלינו בחודש דצמבר 2019, עולה כי במסוק , בנוסף למכונאי המוטס בורקה, היה מכונאי מוטס ושמו עמנואל דותן. לפי עדותו (כפי שנמסרה למשה בנדרימר), בעת הפגיעה הקרקע הוא עף מחלקו האחורי של המסוק עד חלקו הקדמי, קסדתו נפלה מראשו והוא קיבל מכה חזקה בראש ואיבד את הכרתו לדקה או שתיים. כשהתאושש, ראה שתקרתו של המסוק קרועה ואש חודרת פנימה. הוא קם על רגליו והוציא את הלוחמים מתא המטען. תוך כדי כך רגלו נתפסה במסוק הבוער. בורקה, שראה שהוא לא יוצא מן המסוק, נכנס פנימה וחילץ אותו.

ועדת החקירה שמונתה לא הצליחה למצוא את הסיבה ל”זחילת” הקולקטיב כלפי מעלה בעת העמידה על הקרקע.

תודתנו לשאול שפי ולמשה בנדרימר על העזרה בפרטים

שתפו את המאמר

מנוי
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות

מאמרים אחרונים

קטגוריות

ניוזלטר מרקיע שחקים

הירשמו לניוזלטר של מרקיע שחקים ותהיו הראשונים לדעת על מאמרים ועדכונים חדשים באתר!

תודה על הרשמתך
0
Would love your thoughts, please comment.x