ההפלה שאושרה כעבור שנים-הפלת מיג 21 צפון קוראני

ב-6 בדצמבר 1973 הובלתי זוג קורנסים מטייסת 119 לפטרול יירוט. מטוסנו נשא את מספר הזנב 144 (מוצב כיום כחלק מתצוגת המטוסים בשער בסיס רמת דוד) .הנווט שלי היה חיים כץ, ומספר 2 שלי היה דני גורי (שנהרג מאוחר יותר בתאונת אימונים).

באותה גזרה פטרל גם זוג קורנסים נוסף של טייסת 69.

הופנו אלינו שתי רביעיות של מטוסי מיג 21. החל קרב אויר שבמהלכו אני מוצא את עצמי בסנדוויץ’. אני בפניה ימנית חריפה אחרי זוג מיגים, כשבאותו זמן אני מגלה כי זוג מיגים אחר נכנס עלי.

אני מעריך שאם אהיה זריז, אוכל להפיל לפחות אחד מהמיגים, לפני שהמיגים שנכנסים עלי יגיעו למצב מסכן מאד. המשך הפניה החריפה ימינה היה גם, פחות או יותר, התמרון המתאים (אם כי לא האידיאלי) כנגד המיגים שמנסים להפיל אותי ונותנת לי עוד מספר שניות להמשיך אחרי שלי. הנווט, כץ, ראשו מופנה אחורה כדי לדווח עד כמה המצב מסוכן.

זוג קורנסים של טייסת 119 בפטרול (צלם לא ידוע)

אני סוגר על המיגים שלפני, כשמידי שניה מעיף גם מבט אחורנית.

אני מגיע לנתוני שיגור טיל טובים. קליטת טיל הדקר טובה. שיגור. הטיל מנהג ומתחיל ל”חתוך” את מסלול טיסת המיג, בדיוק כמו שמצפים ממנו.

בשלב זה, בדיוק חלקיק שנייה לפני שהדקר מפוצץ את המיג אני מקבל קריאת “שבור חזק” מכץ. אני מתמרן חזק מאד ימינה כנגד המיגים שאחרי כדי להחלץ מהמצב המסוכן. בהמשך הפניה והקרב, אנחנו רואים כדור אש גדול בשמיים, בדיוק במקום בו היה המיג ששיגרתי עליו, חלקיק שנייה לפני שהתפוצץ. כאן מצטרפת רביעית מיג 21 נוספת והבקר דורש להפסיק קרב ולנתק מגע.

טוב יופי, יש הפלה. את הפגיעה והפיצוץ עצמו לא ראיתי. חסרה הייתה לי חצי השנייה או פחות זה כדי לראות אותו. המיגים שאחרי “הפריעו” והייתי חייב להתייחס אליהם כדי לא להיות מופל.

אבל אין בעיה, יש הפלה. נוכל לראות אותה במצלמת הכוונת, בתחקיר הטיסה.

בתחקיר החיילי מוקרן סרט הכוונת. רואים את המיג. את שיגור הטיל. את הניהוג היפיפה שלו וההתכנסות שלו אל עבר המיג, אבל שוד ושבר. ממש באותו חלקיק שניה לפני הפיצוץ, בגלל המיגים המסכנים אותי והשבירה החזקה שלי, נכנסה מצלמת הכוונת שלי לגימבל (הגימבל זה המגבלה המכנית של זווית הסתכלות המצלמה. מעבר לזווית צדית מסוימת היא איננה יכולה להסתכל) ולעזאזל, לא רואים בסרט הצילום שלי את הפיצוץ עצמו.

אנו רואים כדור אש בשמים…

היה כדור אש בשמיים והיה דיווח כי המיג נפל, אבל הגיעו גם דיווחים מודיעיניים כי המצרים שיגרו טילי קרקע אוויר (אני לא ראיתי כאלה) לתוך הקרב, כן, כן, נכון, למרות שגם מטוסים שלהם השתתפו בקרב.

ההפלה אושרה. אבל בגלל הספק הקל לא אושרה ההפלה לטובתי.

כעבור מספר שנים אני מוזמן ללשכת מפקד חיל האוויר. בטקס צנוע ומרגש אני מקבל, להפתעתי, תעודת הפלה של המיג 21 מאותו קרב.

“מה פתאום נזכרתם?” אני שואל.

“עשינו תחקירים עם המצרים” סיפר מח”א והוסיף כי הקצינים המצריים דיווחו ש”באותו קרב עם הצפון קוריאנים” המיג הופל בטיל ע”י פנטום.

“בדקנו שוב את תחקיר הקרב. אין ספק. ההפלה שלך…”

שתפו את המאמר

מנוי
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות

מאמרים אחרונים

קטגוריות

ניוזלטר מרקיע שחקים

הירשמו לניוזלטר של מרקיע שחקים ותהיו הראשונים לדעת על מאמרים ועדכונים חדשים באתר!

תודה על הרשמתך
0
Would love your thoughts, please comment.x