הפלת 2 מיג 23, סוחוי וגאזל סוריים, 11.6.1982

בשעות אחר הצהריים של יום ו’,11 ביוני 1982,היה מבנה של מטוסי נץ של טייסת 117 בפיטרול באיזור בסיס ח”א הלבנוני ריאק. רס”ן איתן סטיבה ,שהטיס את נץ 107 “סופה” הבחין שהמכ”מ של מטוסו ננעל על מטרה.

הוא משחזר במאמר “בלדה לקרבות אויר” שכתב  עדי שוורץ בעיתון “ישראל היום”:

“זיהיתי את המטרה טסה מתחתי בגובה נמוך,חוצה את הגבול מסוריה מערבה לתוך לבנון.התנתקתי מהרביעיה והתחלתי להתקרב למטרה.זיהיתי שזה מיג 23 שמגיע לתקוף את כוחותינו בגובה נמוך.התקרבתי אליו ויריתי לכיוונו טיל. 1 הגעתי מצפון,כך שהוא בכלל לא ידע שיורים עליו.ראיתי את הטיל יוצא ממני.המיג כבר היה בגובה 30 מטרים מעל הקרקע,ממש קרוב לתקיפה.כשהטיל פגע בו היה פיצוץ מאד גדול,ובעוד אני מסתכל,אני קולט פתאום את בן הזוג שלו,עוד מיג, עובר מתחתי,כנראה ניסה לחזור לכיוון סוריה.

פניתי פנייה חדה מאד של 9 ג’י,כדי להתייצב מאחוריו,והייתי כל כך קרוב אליו-שהייתי ממש בתוך זרם הסילון שלו,מה שגרם לרעידות במטוס שלי.רציתי לירות בו עם התותח אבל לא יכולתי בגלל הרעידות.התרחקתי למרחק של 600-700 מטרים ויריתי טיל ישר לתוך המנוע.המטוס נמרח לרצפה לאורך איזה חצי קילומטר של שדות ירוקים.

משכתי למעלה ואז גיליתי על האף עוד זוג מטוסים.הם היו קצת יותר גבוהים,בגובה 300 מטרים בערך.פתחתי מבער וגיליתי שאלה שני סוחוי 22 2 שטסים מזרחה.אחד הצליח לברוח לתוך סוריה אבל השני ניסה להתחמק ממני ועשה פנייה חדה ימינה.הצלחתי להיכנס מאחורין בגובה של 150 מטרים וכיוונתי אליו את התותח.יריתי לא יותר מאשר חצי שניה,ובגלל שהיתי בטווח קצר מאד של 100 מטרים,ראיתי את הפגיעות של הפגזים,ממש ניצוצות.שנינו צללנו למטה,בכיוון של 90 מעלות לקרקע,והוא התרסק.אני נחלצתי מהצלילה בפניה חדה מאוד מעלה.

חזרתי למבנה,והתברר לי שבינתיים גם החבר’ה האחרים הפילו מטוסים.בסך הכל המבנה שלי הפיל שמונה מטוסים,מתוכם שלושה שלי.המשכנו לפטרל עוד כמה דקות,ואז המכ”מ ננעל פתאום על מטרה איטית,מטוס קל או מסוק.התקרבנו והצלחנו לזהות שזה מסוק גאזל.הוא ממש ניסה להתחמק מאיתנו לתוך ואדי בבקעת הלבנון.היינו מעליו וניסינו להגיע לעמדת ירי.ברגע מסויים הוא התיישר ושיגרתי לעברו טיל.המסוק היה קרוב לאדמה וראיתי איך הטיל פוגע ונכנס.המסוק התפוצץ,ממש כדור של אש שנעלם בתוך שנייה.זה היה מחזה מדהים,פתאום לא נשאר ממנו כלום.

[1] טיל לולב

[2] סוחוי SU-22M3

תודתנו נתונה לעדי שוורץ

שתפו את המאמר

מנוי
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות

מאמרים אחרונים

קטגוריות

ניוזלטר מרקיע שחקים

הירשמו לניוזלטר של מרקיע שחקים ותהיו הראשונים לדעת על מאמרים ועדכונים חדשים באתר!

תודה על הרשמתך
0
Would love your thoughts, please comment.x