תאונה שניה לבל 205 075

תודתנו למחבר על אישורו לפירסום המאמר ב “מרקיע שחקים”

בתחילת שנת 1975 הוטלה על טייסת 124 אשר הפעילה מסוקי בל 205 משימה לבחון שימוש במערכת חדשה, מערכת ראיית לילה להטסת המסוק.

כבר כאן אפשר לומר כי מדובר במערכת הידועה כיום בשם שפנפן או ז’ורנאל וכיום המערכת היא חלק אינטגראלי מציוד הטיסה של הטייסים לטיסות לילה אבל כאן מדובר בדור ראשון, באב טיפוס.

כיוון שהמערכת הייתה ראשונית עדיין לא הותקנה תאורת רקע ירוקה להארת המכשירים (כמוכר היום!) ולכן מכשירי הטיסה כוסו בחציצים אלכסוניים אשר הסתירו אותם מעיני הקברניט אבל אפשרו לטייס הביטחון, כסא שמאל, “להציץ” ולראות הנתונים.

נתון נוסף שנכון להדגיש – במסוקים עדיין לא הייתה אזהרת ירידה מגובה ביטחון על מד הגובה האלקטרוני.

התאונה קרתה בלילה חשוך ובדיעבד הטיסה בוצעה מחוץ למעטפת הביצועים של המערכת.

טיסת הניסוי התבצעה מערבית לכפר מנחם, המסוק טס בגובה של כ 25 רגל מצפון לדרום, עבר את נחל ריף שעובר ממזרח למערב, בערך במקום בו עובר כיום כביש 6 כאשר מעבר לנחל היה שדה חרוש עם פני קרקע עולים.

באזור התאמן מסוק נוסף של הטייסת אשר שימש כמסוק ביטחון ועל המסוקים היה לבצע בדיקת קשר כל 15 דקות לצרכי בטיחות.

הצוות לא זיהה את התרוממות הקרקע, פגע בקרקע והחל להתגלגל בערך ב 45 מעלות שמאלה מציר הטיסה.

לאחר כ- 8 גלגולים המסוק נעצר, טייס הביטחון, מכיסא שמאל יצא, הקיף את המסוק מלפנים, “העיר” את המטיס, כסא ימין, אשר איבד הכרתו ועזר לו לצאת מהמסוק וזרז אותו כיוון שהייתה אש בחלק האחורי של המסוק ומשהתרחקו מעט קרא לחילוץ למסוק הביטחון על ערוץ החירום והכווין אותו לנחיתה ליד מקום התאונה. בינתיים האש כבתה.

מסוק הביטחון עדכן את מגדל תל נוף על התאונה ומסוק סופר פרלון אשר גם הוא התאמן באזורי האימון של תל נוף הצטרף למסוק הטייסת ונחת ליד המסוק הפגוע למקרה שיידרש סיוע נוסף. את הסופר פרלון הטיס טייס מילואים אשר את השינה לקראת טיסות הלילה עשה בשכון משפחות בבית של טייס הביטחון, במסוק שפגע בקרקע.

מסוק הביטחון העלה את שני אנשי הצוות אליו, טס לתל-נוף, שם עלו עליו שני צוותים רפואיים, אחד לכל איש צוות והצוות הועבר לאבחנה וטיפול בתל השומר. המטיס, כסא ימין, נפגע בעיקר ברגל, נותח ועבר שיקום ארוך וטייס הביטחון, כסא שמאל, עבר סדרת ניתוחים בבטן וחזר לתפקידו כמפקד הטייסת וחזר לטוס אחרי תקופה קצרה, יחסית.

שתפו את המאמר

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on print

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *