הפלת מיג 21 צפון קוראני, 6.12.1973

ב-6 בדצמבר 1973 הוזנקו מטוסי קורנס מטייסת 69 לפטרול ירוט במפרץ סואץ. הם ירטו מטוס מיג 21 מוטס ע”י טייס צפון קוראני.

מספר הנווט גור בספר הטייסת:

” עם סיום המלחמה היתה לנו הרגשה די ברורה שעם המצרים אנו לא נתעסק בזמן הקרוב. והנה, בתחילת דצמבר, באמצע הרצאה על TSIO, מוציאים בשקט, כדי לא להפריע, את יפתח, אותי, שפיציק (הערת המערכת:דני שגב) ואורי עופר (כן, כן, ליבס) מחדר התדריכים. נותנים לנו מפות לא מוכנות, שני מטוסים חמושים לאויר-אויר, ושולחים אותנו מהר מהר להמריא דרומה. בדרך אנחנו אוספים עוד זוג קורנסים מטיסת 119 ומתיצבים במפרץ סואץ לפיטרול.

“מגהצים” איזה חצי שעה, כשדרומית לנו מתחרים בנו נשרים מהדרום. בעוד הספק המתגנב לליבנו לגבי סיכויים לקרב הולך וגדל,(עכשיו, באמצע השלום, מה פתאום?) מקבלים “כח מלא” לכיוון מערב. אנו נפרדים לזוגות כשהזוג שלנו ראשון. משיגים נעילה בטווח רחוק, ובטווח המתאים זורקים בידונים. הבקר נותן נתונים לא דומים לאלו של המכ”מ שלנו. אחרי כמה מיילים של היסוסים מחליטים להאמין לעצמנו, ושמים אף על המטרות. הטווח נסגר מהר ויש חליפה. בחליפה רואים זוג קרוב ועוד זוג בצד. פונים זה אל זה והזוג שבצד נעלם.
עוד חליפה במהירות גבוהה, מהזוג הקרוב נשאר רק אחד בעיניים. שנינו מתחילים “לעבוד” עליו כשהזוג הנוסף של הקורנסים יושב למעלה בטריבונה, מסתכל בהצגה ומידי פעם מבקש בנימוס רשות להיכנס.על בקשותיו המנומסות הוא נענה באכזריות בשלילה.

המיג מנסה לנתק מגע אבל לא יכול. אני משיג נעילה והולכים לשגר עליו, אך שפיציק צועק ומזהיר אותנו שזה מישהו שלנו. לא מאמינים לו, אבל לא לקחים צ’אנס, מוותרים על הטיל וסוגרים טווח לקשר עין ברור.

המיג מתפרע, מתפעל אנכית ובמהירויות נמוכות, ויוצר כל הזמן זוית צידוד. כשהוא משחרר קצת לנשום, אנחנו משגרים טיל ובאותה שניה גם שפיציק משגר, אלא שהוא נמצא כ-500 מטר אחרינו כך שהטיל שלו בדרך למיג כמעט “מלחך” אותנו.שני פיצוצים גדולים ו…המיג יוצא מהפיצוץ וממשיך לטוס כשהוא מנמיך ו”מעשן”.

אנו גומרים דלק ולוקחים כיוון הביתה.כשאני מסתכל אחורה, אני רואה פס עשן מתרחק בגובה נמוך מאד מערבה ופתאום…פיצוץ אדיר בגובה 20-30 אלף רגל. הפיצוץ הוא של טיל קרקע אויר ואני אומר ליפתח שהמצרים הפילו לעצמם מטוס.

בדרך חזרה שפיציק מתווכח עם יפתח ברדיו מי הפיל. נוצחים, שמחה בדת”ק ובטייסת, שמפניה. נוסעים לתחקיר במטה שם מאושרת הפלת המיג. כשאני מספר על הפיצוץ שראיתי ועל ההשערה שלי, מגיבים בחיוך מהול בהבנה. אחרי יומיים מגיעה הודעה “מפתיעה” מהמודיעין:”אחרי הקרב שלכם נגד הקוראני, המצרים הפילו אחד נוסף בטיל קרקע-אויר”.
כדי לא לגרום לויכוחים עד סוף הדורות של מי המיג שהיפלנו,חולק מיג זה שווה בשווה בינינו לבין שפיציק ועופר.

שתפו את המאמר

מנוי
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות

מאמרים אחרונים

קטגוריות

ניוזלטר מרקיע שחקים

הירשמו לניוזלטר של מרקיע שחקים ותהיו הראשונים לדעת על מאמרים ועדכונים חדשים באתר!

תודה על הרשמתך
0
Would love your thoughts, please comment.x