הפלת שני מיגים 21 מצריים,23.10.73

הפלת מיגים מצריים באחד מקרבות האויר הגדולים של מלחמת יוה"כ

ב-23 באוקטובר 1973 בשעה  15:20 לערך, המריאה מתל נוף רביעיית  מטוסי קורנס של טייסת 119  שהיו צוות הכוננות של הטייסת  לפיטרול ירוט בגזרת טאסה. את המבנה הובילו מפקד הטייסת אליעזר פריגת ונווטו  ליאור אלעזר בקורנס מס’ זנב 162. בדרך חזר קורנס 147 לבסיס עקב תקלת העברת דלק מהמיכלים הנתיקים.

לאחר 30 דקות הפנה אותם הבקר למפגש עם רביעית מיג 17 מצריים שעסקו בתקיפה של כוחות צה”ל באיזור. לאחר התכתשות בין הקורנסים לבין המיגים עזבו טייסי המיג אחד אחד את הקרב.

הקורנסים חזרו למבנה פיטרול וכשפנה המבנה  שמאלה מעל העיר סואץ , גילה גדעון שפר שעם נווטו בנקיר היו מס’ 2 של פריגת וטסו בקורנס 127, קרב אויר ובו מטוסי מיגים 21  מצריים יושבים על מטוסי שחק .הוא נכנס מאחורי מיג שישב על שחק, שיגר טיל דקר והמיג נפגע ונפל. לאחר זמן קצר נאלץ לשבור עקב מיג שהתקרב אליו והחמיץ הפלה של מיג נוסף.

קורנס 127 (הדמיית מחשב)

גם המטוס השלישי  נלחם בקרב האויר. טייסו משה מלניק ונווטו חיים כץ בקורנס 167 הופנו ע”י הבקר למפגש עם מיגים שהגיחו מכיוון מערב לתקיפה בגובה נמוך  של בסיס ח”א המצרי פאיד  שכבר נכבש ע”י כוחות צה”ל,. הם לא ראו את המיגים ופנו חזרה,  ואז הופנו לכיוון דרום האגם המר, שוב לא ראו מיגים,,  אבל ראו מעליהם את קרב האויר שבו נלחמו פריגת/אלעזר ושפר/בנקיר יחד עם מטוסי השחק . מלניק  נסק ועלה מעל הקרב, ירד  אל הקרב מלמעלה, גילה זוג מיגים שאחד מהם חלף אותם. מלניק פנה בחדות ובמהירות אל המיג, שיגר טיל דקר שנראה שלא יפגע, אולם הטיל פגע והמיג התפוצץ והתרסק מערבית לכברית.

קורנס 167

הקורנסים ניתקו מגע  וחזרו לבסיס בהוראת הבקר שהזניק מטוסי נשר של טייסת 144 , שהפילו עוד שלושה מיגים

שתפו את המאמר

מנוי
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות

מאמרים אחרונים

קטגוריות

ניוזלטר מרקיע שחקים

הירשמו לניוזלטר של מרקיע שחקים ותהיו הראשונים לדעת על מאמרים ועדכונים חדשים באתר!

תודה על הרשמתך
0
Would love your thoughts, please comment.x