אחד הראשונים: לאונרד פיצ’ט ז”ל

לאונרד אלמר “לן” פיצ’ט, בנם של אלברט וג’סי, נולד ב-10.9.23 במוסהורן שבקנדה וגדל בויקטוריה אשר במחוז קולומביה הבריטית. לאחר השלמת לימודיו התיכוניים, למד כלכלה באוניברסיטה. במלחמת העולם השניה התגייס לח”א המלכותי הקנדי ב-30.3.42 בוונקובר. הוא הוכשר כטייס ב-No.4 ITS ,(בי”ס לטיסה ראשוני) באדמונטון אותו סיים ב-24.10.42 לאחר מכן ב-No.5 EFTS  (בי”ס לטיסה בסיסי ) בלת’ברידג’ אותו סיים ב-28.12.42 , ולבסוף ב-No.7 SFTS ( בי”ס לטיסה מתקדם )  בפורט מקלאוד אותו סיים ב-30.4.43 ונשלח להצבה בטייסת 409 בבריטניה. טייסת זו היתה טייסת קרב לילה שהפעילה מטוסי מוסקיטו. הוא הופל באחת מגיחותיו וחולץ בידי המחתרת הצרפתית, שהחזירה אותו לבריטניה.

במלחמה זו זכה למספר אותות הצטיינות, ביניהם אותו השירות המצויין (D.S.O.) הוא הפיל מפציץ היינקל HE-111 גרמני בלילה שבין 24 ל-25 בספטמבר 44 מעל מאאסטריכט, והיה הטייס שהפיל את המטוס הגרמני האחרון לפני שגרמניה נכנעה. זה היה מטוס תובלה מדגם Ju-52 אותו הפיל בהטיסו מטוס מוסקיטו, בלילה שבין 24/25 באפריל 45 מעל קונינגסבורג. בשובו מהגיחה נפגע מטוסו מאש שנורתה עליו בטעות ממטוס מוסקיטו אחר. פיצ’ט ונווטו אי.סי. הארדי הצליחו לחזור לבסיסם ולבצע נחיתת אונס.

פיצ’ט והארדי לאחר נחיתת האונס

לאחר שיחרורו משירות, חזר ללימודיו באוניברסיטה והתכוון להשלימם תוך שנה אחת. הוא היה חובב שירה, מוסיקה קלאסית ופילוסופיה. ספר מכתבי ביירון תמיד ליווה אותו בטיסותיו.

ליבו של פיצ’ט תמיד היה עם הסובלים והמנוצלים. הוא החשיב את מאבקה של ישראל לעצמאות כמאבקו שלו, ולאחר זמן קצר התנדב לשירות בחיל האויר כטייס מח”ל, בהמלצתו של חברו ג’והן מק’אלרוי. הוא שמר את הצטרפותו בסוד שגילה רק לאחותו. הוריו גילו את נסיעתו רק לאחר שהגיע לישראל. הוא תכנן להישאר בארץ ולהתיישב בקיבוץ.

בשירותו בח”א הפיל פיצ’ט במלחמת העצמאות מטוס סי פיורי מצרי אותו הטיס מפקד טייסת 2 של ח”א המצרי,לויטננט מוחמד עבד אל חמיד אבו עזיז.

ב-19 באוקטובר 48 הטיס מטוס בופייטר להפצצת משטרת עירק סווידן. מטוסו נפגע מאש נ”מ והוא הנחיתו נחיתת חירום בחצור.

פיצ’ט נהרג בתאריך 20 בנובמבר 48 יחד עם סטן אנדריוס ודב שוגרמן עת תקף את משטרת עירק סווידן במטוס בופייטר ד-171 של טייסת 103. הוא הובא למנוחות בבית העלמין הצבאי בחיפה ונקבר לייד ג’ורג’ ברלינג.

מקורות:
מאמר מאת ג’ו וולף באתר World Machal
מאמר באתר Acesofww2

שתפו את המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב print
מנוי
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות

מאמרים אחרונים

קטגוריות

ניוזלטר מרקיע שחקים

הירשמו לניוזלטר של מרקיע שחקים ותהיו הראשונים לדעת על מאמרים ועדכונים חדשים באתר!

0
Would love your thoughts, please comment.x