מעשה בכדור פירוטכני

בשעות המוקדמות  של 6 ליוני  1967 , היום השני של מלחמת ששת הימים, הופיע מעל בסיס רמת דוד  מפציץ טופולב 16  מטייסת 10 של חיל האויר העירקי  מכיוון  מערב , הסתובב  בפניה קלה ימנית  ולא גילה את  הבסיס  שהיה מוסווה  היטב. יריות  תותחי הנ”מ  עוררו את  תשומת  ליבו של המקלען האחורי  שהתחיל לרסס את הבסיס  מבלי לגרום לנפגעים (חוץ  מהפצועים שקפצו דרך החלונות).  הטופולב  הופל  לבסוף  ועד היום  יש וויכוח  מי הפיל אותו. האם היו אלה  תותחני הנ”מ  או  מטוסי השחק  שהובהלו  מהצפון ?

כך נראה מפציץ הטופולב 16 של ח”א העירקי בתקופת מלחמת ששת הימים

הטופולב  נפל  בבסיס  מחנה עמוס שליד שדה מגידו  ואתו  נהרגו כל שישה אנשי הצוות  ועוד כ-14 חילי מילואים שהיו באוהל  עליו  נפל  המטוס, ועשרות נפצעו.עוד שני מילואימניקים נהרגו מאוחר יותר מהתפוצצות אחת הפצצות של המטוס.לימים  נודע שאחד מטייסי הטופולב  היה מפקד  בסיס H-3 . עוד על התרסקות המטוס אפשר לקרוא במאמרה של קרני עם עד “מכה משמים” באתר הקיבוצים.

לא יודע  איך, אבל תוך זמן קצר  מאחורי בנין טייסת 110 ,  נראה מ”ע החימוש  “סולו”  זמיר  עובד קשה, אבל מצליח לפרק  את הכדור הפירוטכני  של אחד מכסאות המפלט מדגם OKB-156 של הטופולב, וראו זה פלא : הכדור הפירוטכני, גדול המימדים, היה בעל שתי פיקות  נקירה! (להבדיל מהכדורים המערביים בעלי פיקה אחת) . אבל  יותר  משונה: שתי הפיקות נמצאו נקורות  ולמרות  זאת הכסא/ות לא הופעלו !!!

עד מהרה נפתרה התעלומה : הכדור הפירוטכני היה פג תוקף זה יותר משנתיים!  איזה בזיון לטכנאיים העירקים! 

אחרי המלחמה הפך  הכדור הפירוטכני  ל “שלל המלחמה” שלי  והיה מונח  כלאחר כבוד  בסלון  ביתנו  בשיכון המשפחות. ובימים ההם, כל משפחות השיכון  הקטן  ביקרו  אחת את  השניה  וידעו  באופן טבעי על הנעשה  אצל השכנים.

המיג  העירקי   שעליו  מסופר  במאמר  שלכם  היה מטוס  מעולה מבחינת אחזקה,  ולא היה זקוק להרבה חלקי חילוף,  אולם הזמן עשה את שלו  ופריטים בעלי אורך חיים  מוגדר כמו הכדור הפירוטכני  של כסא המפלט של המיג  הגיע  לסוף  “חייו”  והיה  צורך  להחליפו  בחדש .  הקשרים עם הרוסים   ועם חילות האויר הערביים  לא היו מספיק טובים כדי לקבל  סיוע לוגיסטי,  ולחיל  האויר  היה צורך  בכדור פירוטכני  חדש עבור המיג . מה עושים?

המיג 21 העירקי

היהודים עשו חושבים  והגיעו למסקנה  שניתן ל”שחזר”  בתעשיה הצבאית כדור  פירוטכני עבור המיג,  אבל  רצוי  לדעת את ההרכב הכימי של  חומר ההדף שבו הרוסים השתמשו  לפני שניגשים ליצור ולניסויים  עם כדור  משוחזר. והיכן יש כדור  פירוטכני של כסאות  מפלט  שממנו ניתן  ללמוד על  ההרכב הכימי ????  …בסלון  של נתן סגל !

השכן  שלי, קצין החימוש של הכנף, לזר, בביקור “חברי”  ביקש את הכדור  והבטיח  בשמו  ובשם  גדולי  “המנהלים” של תחום החימוש  , שאחרי  שיוציאו  את חומר ההדף  יחזירו לי  את התרמיל  שישאר אצלי כמזכרת.  ומה לא עושים  למען המטרה  הנעלה והחשובה של  המשך הטסת המיג ?!  כמובן  שנתתי  ללזר את הכדור  … ואני  מחכה  עד היום  שיחזירו לי אותו !!!!

מה לא עושים  עבור ח”א ?! 

שתפו את המאמר

מנוי
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות

מאמרים אחרונים

קטגוריות

ניוזלטר מרקיע שחקים

הירשמו לניוזלטר של מרקיע שחקים ותהיו הראשונים לדעת על מאמרים ועדכונים חדשים באתר!

תודה על הרשמתך
0
Would love your thoughts, please comment.x