הפלת שחק 09 ושחק 56

פרטי המטוסים:

דגם: מיראז’ IIICJ

יצרן:דאסו,צרפת

תיאור האירוע:

במסגרת הפעילות האינטנסיבית של חיל האויר במבצע “בוקסר 1” לתקיפת מטרות צבאיות מצריות בגזרת תעלת סואץ, ביום א’, 20 ביולי 1969 היו זוג מטוסי שחק של טייסת 101 בגיחת פיטרול להגנה על מטוסי התקיפה של חיל האויר.

גם המצרים הזניקו מטוסי תקיפה שהפציצו את עמדות צה”ל ובשמים התחוללו קרבות אויר רבים.לקראת שקיעה, שלחו המצרים ארבעה מטוסי מיג 21 לקרב מול מטוסי השחק. זו השחקים, שאותם הטיסו סגן איתן בן אליהו (לימים מפקד חיל האויר) בשחק 56 וסגן אלי זוהר בשחק 09, נמצאו באותה עת מעל ימת בראדוויל. הם קיבלו את ההוראה “למפגש”, הפנו את מטוסיהם לעבר איסמעיליה, וזוג נוסף, שהיה בכוננות ברפידים הוזנק גם הוא, ואותו הטיסו יפתח ספקטור (שחק 52) ומיכאל צוק.

כשהגיעו ספקטור/צוק לאיזור הקרב ראו את מטוסו של בן אליהו בוער. בן אליהו, שרדף אחרי מיג מצרי נפגע מאש נ”מ מעל קנטרה. בן אליהו נטש את המטוס בהצלחה בגובה 4000-5000 רגל, מצנחו נפתח והיות ונשבו במקום רוחות מערביות, נסחף מזרחה והגיע לקרקע כקילומטר וחצי מדרום מזרח לקנטרה.

גם מטוסו השחק  של אלי זוהר נפגע מטיל אטול ששוגר ממטוס מיג 21 , לאחר שמכשיר הקשר במטוסו התקלקל והוא לא שמע את אזהרות חבריו . זוהר נטשו. בן אליהו וזהר נאספו ע”י מסוקי בל 205 של טייסת 124 שהיו בכוננות חיט”ן ברפידים והובאו לרפידים.

שתפו את המאמר

מנוי
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות

מאמרים אחרונים

קטגוריות

ניוזלטר מרקיע שחקים

הירשמו לניוזלטר של מרקיע שחקים ותהיו הראשונים לדעת על מאמרים ועדכונים חדשים באתר!

תודה על הרשמתך
0
Would love your thoughts, please comment.x