הפלת שחק 54

רטי המטוס:

דגם:מיראז’ IIICJ

יצרן:דאסו, צרפת.

הדמיית מחשב

פרטי האירוע:

מטוס שחק 54 שאותו הטיס סרן שלמה נבות (וינטראוב) נפגע והתרסק ביום שני, כ”ו בשבט תש”ל, 2 בפברואר 70.

מספר אל”מ (מיל’) יהודה קורן 1

באותו בוקר של ה-2 בפברואר 70 היתה הזנקה לאיזור הגבול עם סוריה.פטרלנו, פטרלנו-ולא נוצר מפגש.היתה זו תקופה של העזה סורית.הם התגרו בנו ללא הפסק.הם היו מפטרלים קרוב לקו שלנו, הינו מזנקים לקראתם ואז הם היו בורחים. הטרדה הזו חזרה פעמים רבות. היה ברור לנו שצריך לשים לה סוף….

…אבן ניר, מפקד הטייסת, הסביר לנו שרוצים ללמד את הסורים לקח. התכנון היה להחזיק פטרול  בגובה רב כפיתיון לסורים,ובמקביל לו תיכנס הרביעיה שלנו בגובה נמוך, תחדור פנימה ותבוא אל המטוסים הסוריים ממזרח. בכך שנבוא מכיוון מפתיע, נתפוס אותם משני הצדדים ולא נאפשר להם לברוח.

אבן היה המוביל ושלמה מספר שניים. המראנו בדממה בשעת צהריים, טסנו בזוגות, בשורה עורפית,מהר מאד ובגובה נמוך של פחות מ-100 רגל.

קצת אחרי החצייה, בצד המזרחי של הכנרת, ראיתי רשפי אש שנבעו ממוקדים שונים על הקרקע. זה היה איזור שהיה ידוע כעמוס נ”מ. אמרתי ברדיו שיש מסביבנו הרבה נ”מ ובדיוק אז ראיתי את מטוסו של וינטראוב מתרומם. זה היה בניגוד לתדריך ומיד קראתי לו:”שניים, מדוע אתה מושך?” לא קיבלתי תשובה. שאלתי שוב ,גם הפעם היתה דממה בקשר. אבן פנה אליו באותה שאלה , אך המטוס שלו המשיך להתרומם. אמרתי לאבן שאני מושך אחריו כדי לראות מה קורה איתו. התקרבתי למטוס של שלמה וראיתי שאין חופה, ואין איש בתא הטייס. הבנתי שהוא נטש.

דיווחתי על המצב והתחלנו לחפש את המצנח שלו באויר.לא גילינו דבר. זה היה מאד מוזר:מצד אחד- לא היתה חופה והוא לא נראה בקוקפיט ומצד שני-לא ראינו אותו צונח. המטוס שלו המשיך כל הזמן להתרומם, ובגובה 12,000 רגל התחיל להוריד את האף. ליויתי במבט את צלילת המטוס, כשברור לי לחלוטין שוינטראוב בחוץ, אני זוכר שאפילו לא צעקתי לו לנטוש, כי הייתי בטוח שהוא עשה זאת מזמן.

המטוס התרסק על הקרקע והפך לפטריית אש ענקית.המשכנו להסתובב בתקווה שנגלה אות חיים משלמה, אך לשווא. לא היה טעם להמשיך במשימה, כי הסורים גילו אותנו זה מכבר, הנ”מ שלהם ירה ללא הפסקה.

מאוחר יותר התברר לנו ששלמה נהרג מפגיעה ישירה של נ”מ. פגז בודד של נ”מ פגע בחופה,וריסק אותה.שלמה נהרג במקום. ראשו נשמט מטה ולכן אי אפשר היה להבחין בו בתוך התא.

ארבעה ימים לאחר מכן החזירו הסורים את גופתו לידי ישראל.

הערות המערכת:

1.כפי שסיפר  בראיון לספר “חליפת לחץ”

הטלויזיה הסורית הציגה את שרידי המטוס במשדר לרגל 40 שנה למלחמת יוה”כ (התמונות באדיבות גיל חזקיה)

שתפו את המאמר

מנוי
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות

מאמרים אחרונים

קטגוריות

ניוזלטר מרקיע שחקים

הירשמו לניוזלטר של מרקיע שחקים ותהיו הראשונים לדעת על מאמרים ועדכונים חדשים באתר!

תודה על הרשמתך
0
Would love your thoughts, please comment.x