דרור 062

פרטי המטוס:

דגם:DO-27A-4

יצרן:דורנייר,מפעל אוברפאפנהופן, מינכן, גרמניה

מספר יצרן:489

תולדות המטוס:

נקלט בצבא מערב גרמניה בתאריך 8.7.60 תחת קוד KD+150.הוצב ביח’ LPR 2 בבסיס דיפהולץ לאחר חודשיים,ושם שונה קוד הזיהוי ל-CB+002.

בתאריך 13.11.67 שונה הקוד למספר הסידורי 57+49 .יחידה זו שינתה את כינוייה ל-Luftwaffen-Versorgungsbereich 2 .המטוס יצא משירות ב-14.8.70 ,נמכר ל-ה.גראוקוב באותו יום ונגרע ממצאי הצבא לאחר חודשיים.

אות קריאה אזרחי גרמני D-EFLI הוקצה למטוס בתאריך 14.8.70 ולאחר שלושה ימים קיבל אישור לטיסת העברה מוונסטורף לפורטה ווסטפליקה.ביולי 71 הועברה הבעלות לק.דאום מורטה ווסטפליקה,וב-30.10.74 נרשם ע”ש חברת מטרופוליטן איימוטיב מניו יורק תחת אות קריאה N62415.הרישום הגרמני בוטל בתאריך 14.11.74.

חברת מטרופוליטן היתה זרוע של סוכנות הביון האמריקאית שדרכה נרכשו מטוסים מגרמניה כדי להסוות את מוצאם. המטוס  לא הועבר לארה”ב אלא לישראל.

הופעל ע”י הטייסת הקלה במגוון משימות סיור תצפית ותובלה קלה.כשיצא משירות עם סגירת מערך הדרור בח”א,נמכר ע”י סיב”ט לסוחר מטוסים אמריקאי בשם האנס גרונוולד, בעליה של חברת איירו אינטרנשיונל אינק,שהיתה רשומה בעיר בליין שבמדינת וושינגטון. דרך סוכן בשם בלומנקוויסט,המטוס הועבר לארה”ב וקיבל את אות הקריאה N781AX בתאריך 9.8.83 גרונוולד תכנן להסב את המטוסים שרכש לדגם האזרחי Q5 ואז לעשות שינויים מינוריים שנדרשו ע”י תעודת הסוג 8A1N של רשות התעופה הפדרלית ולהפוך אותם לדגם Q6.

לצורך כך,הגיעו לארה”ב צוות  בודקים של חברת דורניר שבדקו את המטוסים לפי שרטוטי היצרן ומצאו שחיל האויר ביצע בהם הסבות רבות ולכן סירבו לתת את האישור שהמטוסים מתאימים לסטנדרט התעופתי הגרמני.

אבל לגרונוולד היו לוחיות יצרן (DATAPLATES ) ריקות שרכש שנים לפני כן מדורניר.הוא החליף את הלוחיות המקוריות בלוחיות שלו ועליהן הטביע את דגם המטוס כ-Q5 או Q6 ומכר רבים מהם.כשרשות התעופה הפדרלית חקרה עליו והוא הרגיש שהקרקע בוערת מתחת לרגליו,עבר את הגבול לקנדה.

המטוס רשום מתאריך 30.12.03 ע”ש חברת אלסקה טורביינס סטול מהעיר באטלגראונד שבמדינת וושינגטון,אך למעשה מפורק ומאוחסן במכולה  במרכז מדינת אורגון.בעלי החברה תכננו לקבל מרשות התעופה הפדרלית אישור להרכיב במטוס מנוע טורבופרופ מסוג PT6A אך כנראה שלאור עברו המפוקפק בארה”ב לא קיבלו את מבוקשם.

שתפו את המאמר

מנוי
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
צפה בכל התגובות

מאמרים אחרונים

קטגוריות

ניוזלטר מרקיע שחקים

הירשמו לניוזלטר של מרקיע שחקים ותהיו הראשונים לדעת על מאמרים ועדכונים חדשים באתר!

תודה על הרשמתך
0
Would love your thoughts, please comment.x